Pregled bibliografske jedinice broj: 899381
Validacija Skale motivacijskih osobina u kontekstu Teorije samodeterminacije
Validacija Skale motivacijskih osobina u kontekstu Teorije samodeterminacije // 23. DANI RAMIRA I ZORANA BUJASA: Knjiga sažetaka / Arambašić, Lidija ; Erceg, Inja ; Kamenov, Željka (ur.).
Zagreb, 2017. str. 126-126 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 899381 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Validacija Skale motivacijskih osobina u kontekstu Teorije samodeterminacije
(Validation of Motivational Trait Questionnaire in contest of Self-determination theory)
Autori
Černja, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
23. DANI RAMIRA I ZORANA BUJASA: Knjiga sažetaka
/ Arambašić, Lidija ; Erceg, Inja ; Kamenov, Željka - Zagreb, 2017, 126-126
Skup
23. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.04.2017. - 08.04.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Skala motivacijskih osobina, Teorija samodeterminacije
(Motivational Trait Questionnaire, Self-determination theory)
Sažetak
Motivacijske osobine definirane su kao stabilne, trans-situacijske individualne razlike u preferencijama koje se odnose na pristupanje ili izbjegavanje cilju usmjerenog ulaganja truda (Kanfer i Heggestad, 1997). S ciljem ispitivanja radne motivacije Kanfer i sur. razvili su skalu motivacijskih osobina (Heggestad i Kanfer, 2000 ; Kanfer i Ackerman, 2000) koja mjeri tri temeljne motivacijske osobine. Osobno ovladavanje predstavlja težnju ka izvrsnosti u zadacima koji su izazov za osobne sposobnosti i vještine. Kompetitivna izvrsnost predstavlja želju za visokim postignućem i učinkom u usporedbi s postignućem drugih. Anksioznost povezana s motivacijom odražava izbjegavanje i anksioznost koju pojedinci osjećaju u situacijama vrednovanja njihovog učinka. Cilj istraživanja je ispitati metrijske karakteristike Skale motivacijskih osobina na uzorku od 321 studenta. Podaci su prikupljeni u sklopu projekta „Profesionalni razvoj u adolescenciji: razvoj modela tranzicije karijere adolescenata“. U istraživanju je potvrđena odgovarajuća struktura skale. Eksploratornom faktorskom analizom ekstrahirana su tri faktora, a nakon formiranja subskala utvrđene su visoke unutarnje homogenosti sve tri subskale: osobno ovladavanje (α=.921), kompetitivna izvrsnost (α=.920) i anksioznost povezana s motivacijom (α=.923). Ekstrahirana tri faktora objašnjavaju ukupno 50.24% ukupne varijance. Sukladno očekivanju Teorije samodeterminacije da zadovoljenje osnovnih psiholoških potreba predstavlja predispoziciju za razvoj intrinzične radne motivacije (Gagne i Deci, 2005), u istraživanju je ispitivan odnos potreba za kompetencijom, autonomijom i pripadanjem sa subskalama Skale motivacijskih osobina. Istraživanjem je potvrđena pozitivna korelacija osobnog ovladavanja i negativa korelacija anksioznosti povezane s motivacijom sa sve tri osnovne psihološke potrebe, dok nije dobiven jasan odnos kompetitivne izvrsnosti s osnovnim psihološkim potrebama. Istraživačke i praktične implikacije rada bit će raspravljane.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-1229 - Profesionalni razvoj tijekom adolescencije: Razvoj i provjera Modela tranzicije karijere u adolescenciji (VDAACTM) (Šverko, Iva, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb
Profili:
Iva Černja Rajter
(autor)