Pregled bibliografske jedinice broj: 897750
Poetika mitskih i demonoloških predaja donjoneretvanskoga kraja
Poetika mitskih i demonoloških predaja donjoneretvanskoga kraja, 2016., doktorska disertacija, Poslijediplomski doktorski studij kroatistike, Zagreb
CROSBI ID: 897750 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poetika mitskih i demonoloških predaja donjoneretvanskoga kraja
(Poetics of Mythical and Demonological Folk Tales of Lower Neretva Area)
Autori
Vekić, Denis
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Poslijediplomski doktorski studij kroatistike
Mjesto
Zagreb
Datum
06.03
Godina
2016
Stranica
299
Mentor
Prof. dr. sc. Vanda Babić
Ključne riječi
mitske predaje, demonološke predaje, poetika, donjoneretvanski kraj
(mythical folk tales, demonological folk tales)
Sažetak
Predmet istraživanja je poetika mitskih i demonoloških predaja koje su prikupljene u donjoneretvanskom kraju. Interes proučavanja usmjeren je na analizu usmenih predaja, ispitivanje narativnih osobina nadnaravnih bića i pojava, određenje tipskih karakteristika mitskih i demonoloških predaja kao i analiziranje motivskog spektra koji funkcionira kao determinacijski supstrat. Usmene predaje, u kontekstu usmenih priča imaju svoje specifično žanrovsko određenje, no kad se proučavaju podvrste predaje, uočava se neujednačenost u percepciji i kategorizaciji istih. Cilj rada je u određuju tipoloških karakteristika mitskih i demonoloških predaja na temelju proučavanja tekstova predaja u do sada prikupljenim zbirkama zapisâ usmenih tvorevina kazivača donjoneretvanskog kraja koji se čuvaju u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu. Pored prikupljenih zbirki koriste se zapisi usmenih predaja koje je autor rada, i sam Neretvanin, prikupio terenskim istraživanjem u 2007. i 2013. godini na području doline Neretve. Pri proučavanju predaja korištena su dosadašnja znanstvena postignuća u književnoteorijskom proučavanju usmenih predaja autora kao što su J. i W. Grimm, S. C. Littleton, R. Callois, M. Bošković-Stulli, D. Ben-Amos, Z. Škreb, L. Röhrich, A. Jolles, V. J. Propp, B. Holbek, M. Lüthi, T. Todorov, T. Čubelić, Lj. Marks, M. Solar, C. W. von Sydow, B. Bettelheim, F. da Silva, L. Dégh, C. G. Jung, M. Dragić, A. Halpé, E. Rudan Kapec, L. Šešo, S. Botica, i dr. Središnji dio rada predstavljaju proučavanja stodvadesetdvije predaje donjoneretvanskog kraja u kojem se proučavaju elementi poetičkih obilježja u koja su uvrštena proučavanja fantastike i korištenja mitskog. Proučava se i spektar formula vjerodostojnosti mitskih i demonoloških predaja ovog kraja. Pri proučavanju korištene su metode terenskog istraživanja, analize građe, komparativne analize, metoda zapisivanja usmenih predaja, metoda transkripcije usmenih predaja, metode klasifikacije prikupljene građe, deskripcije, interpretacije i osvrta na dosadašnja proučavanja, metode sinteze te kvantitativne valorizacije. Znanstveni doprinos ovog rada leži u rasvjetljavanju i produbljivanju problematike usmene književnosti u određenju tipoloških granica mitskih i demonoloških predaja. Osim rasvjetljavanja i produbljivanja tipološke problematike usmenih predaja, doprinos ovog rada leži u objavljivanju novijih zapisa mitskih i demonoloških predaja donjoneretvanskog kraja na jednom mjestu. Osim toga, daje se detaljan opis i popis motiva mitskih i demonoloških predaja ovog kraja. Stanovnici u donjoneretvanskog kraja čuvaju veliki usmenoknjiževni potencijal, posebice kad je riječ o usmenim predajama s fantastičnim motivima od kojih su najčešći oni o vilama, vješticama, kralju Norinu i umrlima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Pored prikupljenih rukopisnih zbirki koriste se zapisi usmenih predaja koje je autor rada, i sam Neretvanin, prikupio terenskim istraživanjem u 2007. i 2013. godini na području doline Neretve.