Pregled bibliografske jedinice broj: 897044
Korištenje BIM-a i drugih naprednih tehnologija za mjerenje količina izvedenih radova i praćenje procesa gradnje
Korištenje BIM-a i drugih naprednih tehnologija za mjerenje količina izvedenih radova i praćenje procesa gradnje // 13th International Conference Organization, Technology and Management in Construction - Conference Proceedings / Cerić, Anita ; Huemann, Martina ; Radujković, Mladen ; Vukomanović, Mladen ; Završki, Ivica (ur.).
Zagreb: Hrvatska Udruga za Organizaciju Građenja, 2017. str. 778-790 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 897044 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korištenje BIM-a i drugih naprednih tehnologija za mjerenje količina izvedenih radova i praćenje procesa gradnje
(Use of Building Information Modelling and other advanced technologies for Monitoring Construction Progress)
Autori
Mihić, Matej ; Završki, Ivica ; Barulek, Karlo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
13th International Conference Organization, Technology and Management in Construction - Conference Proceedings
/ Cerić, Anita ; Huemann, Martina ; Radujković, Mladen ; Vukomanović, Mladen ; Završki, Ivica - Zagreb : Hrvatska Udruga za Organizaciju Građenja, 2017, 778-790
ISBN
978-953-8168-21-5
Skup
13th International Conference Organization, Technology and Management in Construction
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 27.09.2017. - 30.09.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
BIM ; Praćenje i kontrola gradnje ; Stručni nadzor ; Mjerenje i kontrola količina izvedenih radova ; moderne tehnologije
(BIM ; Construction progress monitoring ; Construction site supervision ; Modern technologies ; Quantity control)
Sažetak
Ovaj članak prikazuje izazove s kojima se susreću nadzorni inženjeri u okviru njihovih obaveza propisanih regulativom i ugovornim odnosima u području kontrole količina izvedenih radova i praćenja napretka radova te načine prevladavanja tih izazova. Trenutne metode kontrole količina, iako su dokazane u praksi i dovoljno točne u primjeni, polako postaju nedovoljno učinkovite obzirom na moderne zahtjeve građevinske industrije. Potreba za modernizacijom povećava se proporcionalno s porastom složenosti građevinskih projekata i sve većim zahtjevima za učinkovitosti. Određen broj novih tehnologija koje su primarno razvijene za druge svrhe mogu se prilagoditi upotrebi u građevinarstvu kako bi se ubrzao i automatizirao proces kontrole količina izvedenih radova i praćenju izvršenja. Prednosti modernizacije ne uključuju samo povećanje brzine obavljanja tih zadataka već i povećanja točnosti budući da se ljudski faktor u procesu može barem djelomično poboljšati moderniziranim tehnikama prikupljanja podataka. Tehnologije obrađene u članku prezentirat će se skupa sa svojim prednostima i nedostacima u kontekstu mjerenja količina izvedenih radova. Poseban naglasak bit će stavljen na Building Information Modelling (BIM) kao platformu za mjerenje i izvještavanje o napretku izvršavanja građevinskih radova kroz integraciju s navedenim tehnologijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb