Pregled bibliografske jedinice broj: 896225
Zooplankton: slabo poznati ali značajni indikatori stupnja trofije
Zooplankton: slabo poznati ali značajni indikatori stupnja trofije // Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj: aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku 'Krka'” / Marguš, Drago (ur.).
Šibenik, 2017. str. 765-774 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 896225 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zooplankton: slabo poznati ali značajni indikatori stupnja trofije
(Zooplankton: little known but important indicators of the trophy degree)
Autori
Špoljar, Maria ; Ternjej, Ivančica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj: aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku 'Krka'”
/ Marguš, Drago - Šibenik, 2017, 765-774
Skup
Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj: aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku 'Krka'”
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 28.09.2015. - 03.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zooplankton ; stupanj trofije ; rijeka Krka ; Visovačko jezero
(zooplankton ; trophy degree ; Krka River ; Visovac Lake)
Sažetak
Korištenjem različitih fizičko-kemijskih (atenuacija svjetlosti, koncentracija otopljenog kisika i hranjivih tvari) i bioloških indikatora (izvori hrane, raznolikost, brojnost, biomasa, veličinska struktura, hranidbene skupine) postiže se sveobuhvatnija procjena kvalitete vode. Zooplankton, iako vrlo značajna komponenta u funkcioniranju vodenih biocenoza, često je zanemaren u razmatranjima strupnja trofije. U ovom radu analizirana je osjetljivost zooplanktona na promjene čimbenika okoliša u jezeru Visovac. Prozirnost, koncentracija ukupnog fosfora i klorofila a ukazuju, prema Carlsonu (1977), na prijelaz oligotrofnog u mezotrofno stanje. U sastavu zooplanktona kolnjaci (Rotifera) su dominirali raznolikošću i brojnošću, dok su rakovi rašljoticalci (Cladocera) i veslonošci (Copepoda) dominirali biomasom. Dominacija algivornih rakova (Daphnia longispina, Eudiaptomus hadzici) i kolnjaka (Gastropus stylifer, Synchaeta tremula, Trichocerca birostris), kao i pozitivne korelacije između hranjivih tvari, primarnih producenata i njih kao konzumenata ukazuju da u ekosustavu nema opterećenja hranjivim ni organskim tvarima. Udio detritivornih rakova i kolnjaka bio je veći u proljetnom odnosno jesenskom razdoblju, u skladu s većim udjelom suspendiranih organskih čestica, kao njihove hrane. Niske abundancije zooplanktona, posebno detritivornih vrsta i dominacija algivora ukazuju da zooplankton, pored fitoplanktona i makrozoobentosa, treba biti uključen u sagledavanju kvalitete vode, posebno u specifičnom, krškom i zaštićenom području.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb