Pregled bibliografske jedinice broj: 896209
Proučavanje genetske raznolikosti Arduinovog dupčaca (Teucrium arduini L.) AFLP-molekularnim markerima
Proučavanje genetske raznolikosti Arduinovog dupčaca (Teucrium arduini L.) AFLP-molekularnim markerima, 2014., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 896209 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proučavanje genetske raznolikosti Arduinovog dupčaca (Teucrium arduini L.) AFLP-molekularnim markerima
(Detection of genetic diversiti of Germander (Teucriom arduini L.) with AFLP molecular markers)
Autori
Trputec, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.09
Godina
2014
Stranica
39
Mentor
Bolarić, Snježana
Neposredni voditelj
Vokurka, Aleš
Ključne riječi
Teucrium arduini, genetic diversity, AFLP, AMOVA
(Teucrium arduini, genetska raznolikost, AFLP, AMOVA)
Sažetak
Arduinov dupčac (Teucrium arduini L.) je na području Hrvatske strogo zaštićena i endemična vrsta. S obzirom na njen status javlja se potreba za introdukcijom ove vrste u uzgoj s ciljem njene zaštite (očuvanja) te upotrebe kao ukrasne i ljekovite vrste. Kod definiranja oplemenjivačkog programa na ovoj vrsti u svojstvu ukrasne i/ili ljekovite biljke potrebna su saznanja o širini genetske varijabilnosti na morfološkom, biokemijskom i molekularnom nivou. U mnogobrojnim studijama su se AFLP-molekularni markeri pokazali kao najprikladniji alat za određivanje varijabilnosti i u određivanju genetske strukture populacije. Ovo istraživanje obuhvaća pet populacija Arduinovog dupčaca. Svaka populacija je zastupljena s po 7-10 individua. Izolacija DNA izvedena je prema protokolu za medicinsko i aromatično bilje (Pirttila i sur., 2001.). Kvaliteta izolirane DNA utvrđena je u agaroznom gelu, a koncentracija DNA procijenjena je flourimetrijski pomoću VersaFlourTM flourimetra (Bio-Rad). Analiza AFLP-molekularnih markera izvedena je prema Vos i sur. (1995.) korištenjem flourescentno označenih početnica. Unutar 45 individua kroz 5 proučavanih populacija ukupno su detektirana 192 markera, od kojih je 168 bilo polimorfno (87, 5%). Analizom molekularne varijance (AMOVA) utvrđena je značajna udaljenost između parova proučavanih populacija (ΦST=0, 63 ; p<0, 001).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780691-0686 - Genetska varijabilnost crvene djeteline i tolerantnost na abiotske stresove (Bolarić, Snježana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb