Pregled bibliografske jedinice broj: 896202
Morfološka i molekularna varijabilnost oplemenjivačkih populacija crvene djeteline tolerantnih na abiotske stresove
Morfološka i molekularna varijabilnost oplemenjivačkih populacija crvene djeteline tolerantnih na abiotske stresove, 2013., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 896202 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Morfološka i molekularna varijabilnost oplemenjivačkih populacija crvene djeteline tolerantnih na abiotske stresove
(Morphological and molecular variability of red clover breeding populations tolerant to abiotic stress)
Autori
Barba, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.07
Godina
2013
Stranica
34
Mentor
Bolarić, Snježana
Ključne riječi
crvena djetelina, morfološka svojstva, AFLP, tolerantnost na abiotske stresove
(red clover, morphological traits, AFLP, tolerance to abbiotic stress)
Sažetak
Crvena djetelina (Trifolium pratense L.) je vrlo važna krmna leguminoza proširena po cijelom svijetu, popravlja plodnost i strukturu tla. uzgaja se čisti usjev ili u kombinaciji s krmnim travama. Koristi se u ishrani stoke kao zelena masa, sjenaža ili silaža. Prirodni je diploid s visokim stupnjem samoinkompatibilnosti. Zbog stranooplodnje, populacije crvene djeteline su heterogena mješavina genotipova. Korištenje genetske varijabilnosti je u uskoj vezi s adaptabilnošću na abiotske stresove. Pokus je bio postavljen po shemi slučajnog bloknog rasporeda u tri repeticije s četiri oplemenjivačke populacije (dvije tolerantne na sušu i dvije na smrzavanje). Svaki član je bio predstavljen s po 20 biljaka. Morfološka mjerenja rađena su prema UPOV-deskriptorima, a molekularne analize rađene su AFLP molekularnim markerima. Na bazi morfoloških svojstava provedena je klaster analiza na bazi UPGMA i analiza glavnih koordinata PCoA, dok je na bazi molekularnih markera izvedena analiza molekularne varijance (AMOVA) i analiza glavnih koordinata PCoA. Analizom morfoloških svojstava utvrđeno je da su populacije RC8 i RC9 najsličnije, a populacije RC5 i RC6 najrazličitije. Korištenjem četiri kombinacije AFLP početnica nađeno je ukupno 248 markera od kojih je 240 polimorfno. Najinformativnijom pokazala se kombinacija početnica E38/M48. Analizom molekularnih markera najveća značajna populacijska udaljenost utvrđena je između populacija RC8 i RC9, dok je najmanja utvrđena između populacija RC5 i RC6. Populacije koje su najudaljenije po molekularnim svojstvima su najmanje udaljene po morfološkim svojstvima, a to su ujedno i populacije otporne na smrzavanje (Rc8 i RC9). Populacije otporne na sušu (RC5 i RC6) su na osnovu molekularnih svojstava najmanje udaljene, dok su po morfološkim mjerenjima najudaljenije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780691-0686 - Genetska varijabilnost crvene djeteline i tolerantnost na abiotske stresove (Bolarić, Snježana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Snježana Bolarić
(mentor)