Pregled bibliografske jedinice broj: 894757
Optimiranje priprave kalcijevog manganita
Optimiranje priprave kalcijevog manganita, 2017., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 894757 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimiranje priprave kalcijevog manganita
(Optimization of calcium manganite synthesis)
Autori
Brleković, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2017
Stranica
43
Mentor
Macan, Jelena
Ključne riječi
Kalcijev manganit (CaMnO3) ; Pechinijeva metoda ; ručno homogeniziranje ; veličina čestica ; morfologija
(Calcium manganite (CaMnO3) ; Pechini method ; manual homogenisation ; particle size ; morphology)
Sažetak
U ovome radu optimirana je priprava kalcijevog manganita, pri čemu je ispitano nekoliko metoda sinteze: mehanokemijska, Pechinijeva, modificirana Pechinijeva te ručna homogenizacija. Dobiveni uzorci su kalcinirani na temperaturama 400 – 1200 °C radi dobivanja kristalnog kalcijevog manganita. Sastav prašaka sintetiziranih navedenim metodama ispitan je rendgenskom difrakcijskom analizom, infracrvenom spektroskopijskom analizom, te kombiniranom diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom i termogravimetrijskom analizom. Morfologija prašaka dobivenih Pechinijevom i metodom homogenizacije, kao najefikasnijim metodama sinteze, promatrana je pretražnom elektronskom mikroskopijom (SEM), a također je određena raspodjela veličina čestica i njihova specifična površina. Kao najefikasnija metoda odabrana je ručna homogenizacija koja daje relativno brzo, jednostavno i lagano kalcijev manganit. Stoga su iz tog praška pripravljeni uzorci za ispitivanje nanošenja tankih filmova iz suspenzija i metodom laserske ablacije (PLD). Suspenzije su pripravljene iz praška kalciniranog na 900 °C. Najpostojanije su se pokazale suspenzije u etanolu, no zbog velikih čestica nije bilo moguće dobiti homogenu prevlaku. Mete za metodu PLD dobivene su tabletiranjem iz praška kalciniranog na 900 °C te nekalciniranog prašaka. Tablete su žarene na 900 i 1200 °C te je morfologija vanjske i lomne površine ispitivana SEM-om. Tablete žarene na 900 °C nisu dovoljno sinterirane i previše su krhke, dok su one žarene na 1200 °C u potpunosti sinterirane i dovoljno kvalitetne za primjenu kao mete. Tablete dobivene iz nekalciniranih prašaka imaju krupnije kristale, ali su isto tako i poroznije zbog oslobađanja CO2 i vlage iz sirovog praška prilikom sinteriranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-9419 - Nanokompoziti cinkovog oksida i titanijevog dioksida za fotonaponsku primjenu (ZOTONanoPhotovolt) (Gajović, Andreja, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb