Pregled bibliografske jedinice broj: 894668
Fitocenološka usporedba dinarskih i panonskih bukovo-jelovih šuma (Abieti-Fagetum s.l.) u Hrvatskoj
Fitocenološka usporedba dinarskih i panonskih bukovo-jelovih šuma (Abieti-Fagetum s.l.) u Hrvatskoj // Unapređenje proizvodnje biomase šumskih ekosustava / Matić, Slavko (ur.).
Zagreb: Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Šumarski institut Jastrebarsko, 1996. str. 87-95
CROSBI ID: 894668 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fitocenološka usporedba dinarskih i panonskih bukovo-jelovih šuma (Abieti-Fagetum s.l.) u Hrvatskoj
(Phytocoenological comparasion of beech-fir forests (Abieti-Fagetum s.l.) in dinaric and pannonian regions of Croatia)
Autori
Vukelić, Joso ; Baričević, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Unapređenje proizvodnje biomase šumskih ekosustava
Urednik/ci
Matić, Slavko
Izdavač
Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Šumarski institut Jastrebarsko
Grad
Zagreb
Godina
1996
Raspon stranica
87-95
ISBN
953-6307-20-0
Ključne riječi
: as. Abieti-Fagetum s.l., florni sastav, diferencijalne vrste, dinarska bukovo-jelova šuma, panonska bukovo-jelova šuma u Hrvatskoj
(as. Abieti-Fagetum s.l., floral composition, differential species, the Dinaric beech-fir forest, the Pannonian beech-fir forest of Croatia)
Sažetak
Mješovite bukovo-jelove šume (Abieti-Fagetum s.l.) prostiru se u Hrvatskoj na približno 130000 ha u dinarskom sustavu i na približno 15000 ha u panonskom području. Ta se dva područja bitno razlikuju u klimatskim, geološko-litološkim i edafskim značajkama, zbog čega su florni sastav i vegetacijska struktura sastojina različiti. Dok je sintaksonomski i fitogeografski položaj dinarskih bukovo-jelovih šuma relativno jasno postavljen i okarakteriziran ponajprije bogatstvom vrsta i velikim udjelom ilirskih flornih elemenata, dotle su panonske sastojine dosada svrstavane u različite zajednice, pa čak i u više sistematske kategorije. Ova su istraživanja pokazala da je i u istraživanim sastojinama panonskog područja riječ o graničnoj zajednici tipa Abieti-Fagetum, koja se može svrstati u red Fagetalia i priključiti ilirskim bukovo-jelovim šumama (sveza Aremonio-Fagion /Ht. 1938/ Török i dr. 1989), no znatno siromašnijoj svojstvenim i diferencijalnim vrstama u odnosu na dinarske šume. U radu se temeljem podrobne analize ističu njihove fitocenološke specifičnosti i razlike u flornoj građi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo