Pregled bibliografske jedinice broj: 892879
Neobjavljeni i nepoznati rimskodobni natpisi iz istraživanja Ejnara Dyggvea u Šupljoj crkvi u Solinu
Neobjavljeni i nepoznati rimskodobni natpisi iz istraživanja Ejnara Dyggvea u Šupljoj crkvi u Solinu // Tusculum, 10 (2017), 2; 175-197 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 892879 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neobjavljeni i nepoznati rimskodobni natpisi iz istraživanja Ejnara Dyggvea u Šupljoj crkvi u Solinu
(Unpublished and unknown Roman-era inscriptions from Ejnar Dyggve’s excavations at the Šuplja crkva site in Solin)
Autori
Demicheli, Dino
Izvornik
Tusculum (1846-9469) 10
(2017), 2;
175-197
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Ejnar Dyggve ; Šuplja crkva ; Solin ; Salona ; natpisi ; arheološka istraživanja ; procurator XX hereditatium ; epigrafija
(Ejnar Dyggve ; Šuplja crkva ; Solin ; Salona ; inscriptions ; epigraphy ; archaeological excavations ; procurator XX hereditatium)
Sažetak
Danski znanstvenik Ejnar Dyggve vodio je godine 1931. istraživanja lokaliteta Šuplja crkva u kojima je osim vrlo važnih nalaza arhitekture starohrvatskoga i ranokršćanskoga razdoblja pronađeno i petnaestak epigrafskih spomenika koji se mogu datirati u razdoblje od 2. do 6. stoljeća. U ovom su radu predstavljeni spomenici koji su uglavnom bili nepoznati znanstvenoj javnosti, a pronađeni su kao sekundarno upotrijebljeni materijal kojim su građeni dijelovi ranokršćanske i srednjovjekovne sakralne i grobljanske arhitekture. Za većinu natpisa zna se isključivo preko Dyggveovih fotografija i skica koje tako predstavljaju iznimno vrijednu dokumentaciju bez koje bi ovi spomenici bili potpuno nepoznati. Radi se o 13 natpisa antičkih i kasnoantičkih natpisa koji su uglavnom fragmentirani, a tek se za neke od njih zna gdje su danas. Natpisi antičkoga razdoblja nesumnjivo su preneseni s obližnje nekropole koja se razvila sa sjeverne i zapadne strane lokaliteta. Od 13 ovdje predstavljenih natpisa 12 ih je klesano latinicom, dok je jedan natpis klesan grčkim alfabetom. Kako nisu svi spomenici dokumentirani fotografijom, restitucije pojedinih natpisa napravljene su isključivo na temelju Dyggveovih skica. Svojim se sadržajem posebno ističu natpisi kat. br. 1 i 13, budući da donose ne toliko uobičajene epigrafske informacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)