Pregled bibliografske jedinice broj: 892520
Analiza naprezanja na aneurizmi abdominalne aorte
Analiza naprezanja na aneurizmi abdominalne aorte // Zbornik radova Osmog susreta Hrvatskog društva za mehaniku / Penava, Davorin ; Guljaš, Ivica ; Bošnjak Klečina, Mirjana (ur.).
Osijek: Hrvatsko društvo za mehaniku (HDM), 2017. str. 43-48 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 892520 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza naprezanja na aneurizmi abdominalne aorte
(Stress analysis of abdominal aortic aneurysm)
Autori
Čorić, Adriana ; Virag, Lana ; Karšaj, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Osmog susreta Hrvatskog društva za mehaniku
/ Penava, Davorin ; Guljaš, Ivica ; Bošnjak Klečina, Mirjana - Osijek : Hrvatsko društvo za mehaniku (HDM), 2017, 43-48
ISBN
978-953-7539-22-1
Skup
Osmog susret Hrvatskog društva za mehaniku
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 07.07.2017. - 08.07.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
aneurizma abdominalne aorte, metoda konačnih elemenata, CT snimke
(Abdominal aortic aneurysm, finite element method, CT scans)
Sažetak
Aneurizma abdominalne aorte lokalizirano je proširenje abdominalne aorte i bolest je koja se razvija tijekom razdoblja od nekoliko desetaka godina, a česta komplikacija je ruptura. Liječenje aneurizme svodi se na operativni zahvat, koji se preporuča ukoliko je maksimalni promjer aneurizme veći od 5-5, 5 cm ili ako aneurizma raste brže od 1 cm/god. Ukoliko ti kriteriji nisu zadovoljeni, tijek bolesti se prati CT uređajem ili ultrazvukom. Biomehanički gledano, dva su glavna čimbenika koja utječu na rupturu AAA – naprezanje u stijenci i čvrstoća stijenke. U sklopu ovog rada nastoji se iz CT snimaka geometrija aneurizmi dobivenih uzastopnim praćenjem jednog pacijenta kroz nekoliko godina korištenjem metode konačnih elemenata analizirati raspodjela naprezanja na stijenci aneurizme. Analiza se provodi koristeći dva različita materijalna modela – izotropni Neo-Hooke model i anizotropni Holzapfel-Gasser-Ogdenov model. Za anizotropan Holzapfel-Gasser-Ogdenov model definiraju se orijentacije kolagenih vlakana za pojedini segment geometrije. Tijekom vremena povećava se volumen aneurizme te je u radu analizirana promjena naprezanja s povećanjem volumena kao mjere rasta aneurizme. Za oba materijalna modela pokazano je da s povećanjem volumena raste i naprezanje na stijenci aneurizme. Ispitivan je i utjecaj povećanja krvnog tlaka na povećanje maksimalnog naprezanja u stijenci. Također su, unutar ograničenja modela, identificirane lokacije moguće rupture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb