Pregled bibliografske jedinice broj: 892422
Izazovi obiteljske medijacije u slučajevima nasilja u partnerskim odnosima
Izazovi obiteljske medijacije u slučajevima nasilja u partnerskim odnosima // Ljetopis socijalnog rada, 23 (2016), 3; 381-411 doi:10.3935/ljsr.v23i3.156 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 892422 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi obiteljske medijacije u slučajevima nasilja
u partnerskim odnosima
(Challenges of Family Mediation in Cases of
Partnership Violence)
Autori
Ajduković, Marina ; Patrčević, Sonja ; Ernečić, Maja
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 23
(2016), 3;
381-411
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
obiteljska medijacija, sporovi o roditeljskoj skrbi, nasilje u partnerskim odnosima ; protokol za procjenu opravdanosti obiteljske medijacije u slučajevima nasilja u partnerskim odnosima
(family mediation, parental care disputes, partnership violence ; a protocol for assessing the justification of family mediation in cases of violence in partnership)
Sažetak
Obiteljska medijacija je strukturirani proces mirnog rješavanja problema i spornih pitanja između članova obitelji uz pomoć obiteljskog medijatora kao neutralne osobe. Cilj obiteljske medijacije je pronalaženje kreativnih rješenja spornih pitanja i postizanja zajedničkog sporazuma. Najčešće se koristi u rješavanju sporova o roditeljskoj skrbi. Međutim, u slučajevima gdje je prisutno nasilje u partnerskom odnosu neke temeljene pretpostavke nužne za provedbu medijacijskog procesa dolaze u pitanje jer uključene strane nemaju jednaku moć, u pitanje dolazi neutralnost medijatora, upitna je dobrovoljnost sudjelovanja, kao i sigurnost žrtve. Nasilje se razlikuje po tipu, intenzitetu i učestalosti, a ovisno o tome, donosi se i procjena o prikladnosti uključivanja svakog pojedinog slučaja u medijacijski proces. Kada je žrtva spremna biti uključena u proces medijacije i traži mogućnost uključivanja, medijaciju ne treba eliminirati kao neprihvatljivu opciju. Sve je argumentiraniji stav profesionalne zajednice da medijacija može biti uspješna u situacijama sporova kad je bilo nasilje u partnerskom odnosu, ali uz poduzimanje odgovarajućih mjera predostrožnosti, te kad ga provode kvalitetno educirani medijatori. S obzirom da se jasno pokazalo da procjenjivanje nasilja postaje najvažniji dio procesa donošenje odluke o tome koji slučaj (ni)je prikladan za medijaciju, u radu su detaljno prikazani ključni instrumenti procjene opravdanosti obiteljske medijacije u slučajevima nasilja u partnerskim odnosima.Argumentira se potreba i opisuje mogući sadržaj protokola/smjernica koji bi opisali način odlučivanja o izuzeću slučajeva iz obiteljske medijacije u kojima je prisutno nasilje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus