Pregled bibliografske jedinice broj: 892158
3D elektroispredeni nosači s različitom geometrijom
3D elektroispredeni nosači s različitom geometrijom // VI. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula / Erceg, Matko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2017. str. 9-10 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 892158 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
3D elektroispredeni nosači s različitom geometrijom
(3D electrospun scaffolds with different geometry)
Autori
Mrkonjić, Nikolina ; Zdraveva, Emilija ; Govorčin Bajsić, Emi ; Mijović, Budimir ; Ujčić, Massimo ; Holjevac Grgurić, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VI. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula
/ Erceg, Matko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2017, 9-10
ISBN
978-953-6894-61-1
Skup
VI. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 15.09.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
elektroispredanje, nanovlakna, tkivno inženjerstvno, nosači, polikaprolakton, 3D printani kolektor
(electrospinning, nanofibers, tissue engineering, scaffolds, polycaprolactone, 3D printed collector)
Sažetak
Elektroispredanje je tehnika proizvodnje fine vlaknaste strukture promjera pora raspona od 2 nm do nekoliko mikrometara iz polimernih otopina ili talina, koja imaju manji promjer pora i veću specifičnu površinu u odnosu na materijale dobivene konvencionalnim postupcima. Jedno od područja primjene vlaknastih struktura dobivenih elektroispredanjem je tkivno inženjerstvo. Strategija tkivnog inženjerstva temelji se na regeneraciji oštećenih tkiva na način da se biopsijom stanice uzimaju iz pacijenta, potom se izoliraju i zasijavaju na 3D nosač. Kao materijal za izradu nosača koriste se različiti prirodni i umjetni polimeri. Osnovni problem u tkivnom inženjerstvu je slaba infiltracija stanica u mrežu vlakana. U ovom radu je za elektroispredanje nosača različite geometrije korišten polikaprolakton (PCL). Nosači su elektroispredani na kolektorima izrađenim 3D printanjem iz fotoreaktivne prozirne smole na bazi estera metakrilne kiseline i foto- inicijatora. 3D printani kolektori su različite geometrije, u cilju dobivanja elektroispredenih vlaknastih nosača specifične topografije, na kojima bi zasijane ljudske stanice rasle i migrirale prema obliku površine nosača stvarajući tkivo određene 3D mikrogeometrije. Morfologija vlakana određena je SEM analizom, raspodjela veličina promjera pora BET metodom, a interakcije na površini metodom mjerenja kontaktnog kuta s vodom. Primjenom SEM analize vidljivo je da je ostvarena željena porozna struktura PCL nosača elektroispredenih na 3D printanim kolektorima ciljane geometrije. Dobivena je dvostruka (nano/mikro) porozna struktura koja omogućuje zasijavanje i pričvršćivanje stanica, te prijenos nutrijenata i kisika što je važno za razvoj stanica. Mjerenjem kontaktnog kuta s vodom elektroispredeni PCL nosači su pokazali vrlo slabe interakcije s vodom. Rezultati BET analize pokazali su da 3D struktura nosača rezultira i s više od 4 puta većom specifičnom površinom. Veća specifična površina je vrlo pogodna za adheziju tj. veći broj mjesta za vezivanje stanica, rast, diferencijaciju i proliferaciju zasijanih stanica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Metalurški fakultet, Sisak,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Emilija Zdraveva
(autor)
Budimir Mijović
(autor)
Tamara Holjevac Grgurić
(autor)
Emi Govorčin Bajsić
(autor)
Nikolina Mrkonjić
(autor)