Pregled bibliografske jedinice broj: 891790
Suradnički protokoli platformi neovisne kulture u Zagrebu
Suradnički protokoli platformi neovisne kulture u Zagrebu, 2017., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 891790 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suradnički protokoli platformi neovisne kulture u Zagrebu
(Cooperative Protocols of Independent Cultural Platforms in Zagreb)
Autori
Stjelja, Marinela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.09
Godina
2017
Stranica
58
Mentor
Božić, Jasmina
Ključne riječi
nezavisna kultura, suradničke platforme, svjetovi umjetnosti, situacijska umreženost, strateška umreženost, zagovaranje, civilno društvo
(independent culture, collaborative platforms, Art World, situational networking, strategic networking, advocacy, civil society)
Sažetak
Rad je obradio temu suradničkih protokola platformi neovisne kulture u gradu Zagrebu, gdje je provedeno kvalitativno istraživanje s predstavnicima udruga članica tih neovisnih platformi. Cijela teza rada temelji se na Beckerovoj teoriji svjetova umjetnosti, koja se nadovezuje na Castellsovo značenje mreža i umreženosti te počiva na činjenici da su umjetničke i kulturne djelatnosti zbir aktivnosti koje nastaju kolektivnim radom više dionika. Tako je cilj istraživanja bio ispitati dinamiku platformi kao oblika mreža, njihovo stvaranje i važnostza razvoj neovisne kulture u Zagrebu . Uzorak je obuhvatio petnaest sudionika, aktera civilnih udruga u kulturi koje su članice tri veće platforme koje djeluju unutar grada Zagreba.Uz pregled mnogih teoretičara provedeno je istraživanje koje najviše opisuje „situacijsku“ i „umreženost uzrokovanu društvenom potrebom“. Društveni kontekst u kojem nastaju platforme najviše određuje njihovu dinamiku i oblik što rezultira umrežavanjem već neformalno umreženih, zagovaračkim akcijama, težnjom da se utječe na javna pitanja. Teškoće se javljaju kod održavanja stabilnog financiranja i odnosa s državom i medijima, a pozitivne strane djelovanja putem platformi vide se u zajedničkom duhu, suradnji s pripadnicima drugih struka te pozitivnoj percepciji platforma od strane njenih udruga članica. Mogućnosti koje bi dodatno pospješile održivost mreža su prisniji odnosi s medijima oko programa članica, stvaranje samofinancirajućih sadržaja i suradnja s institucijama. Rad sadrži i potencijal civilnog društva za usvajanje određenih smjernica koje bi udruge iz manjih mjesta mogle uspješno iskoristiti te također stvara potencijalnu bazu za razradu nekih daljih istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija