Pregled bibliografske jedinice broj: 891064
Don Frane Bulić i Solin tijekom Prvoga svjetskog rata
Don Frane Bulić i Solin tijekom Prvoga svjetskog rata // Pogled odozdo, dalmatinska mjesta u vrtlogu Prvog svjetskog rata - Međužupanijski stručni skup učitelja i nastavnika povijesti Zadarske, Šibensko- kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko- neretvanske županije (organizatori: Agencija za odgoj i obrazovanje, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu)
Split, Hrvatska, 2017. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 891064 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Don Frane Bulić i Solin tijekom Prvoga svjetskog rata
(Don Frane Bulić and Solin during the First World War)
Autori
Matijević, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
Pogled odozdo, dalmatinska mjesta u vrtlogu Prvog svjetskog rata - Međužupanijski stručni skup učitelja i nastavnika povijesti Zadarske, Šibensko- kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko- neretvanske županije (organizatori: Agencija za odgoj i obrazovanje, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu)
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 19.06.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Arheologija, Solin, Prvi svjetski rat
(Archaeology, Solin, First World War)
Sažetak
Solin je do 1918. godine bio sastavni dio političke općine Splita koja se dijelila na gradski dio – Split sa oko 10 tisuća ljudi – i na općinske seoske dijelove od kojih je jedan bio Solin sa Vranjicem i svojih 1400 stanovnika. Do 1911. župna crkva bila je sv. Martin u Vranjicu, potom je Gospa od Otoka postala samostalna župa. Selo je imalo svoju doganu s financima, osnovnu školu, zajmovnu blagajnu i seosku poštu, 1904. ustanovljena je žandarmerijska postaja u kojoj nakon rata služe pripadnici 4. žandarmerijskog puka. Redarstvenu službu provodila je seoska straža sa 12 pripadnika sa pravom nošenja oružja. Bili su podložni seoskom glavaru, a glavar općinskoj upravi. Seoskoga glavara biralo je općinsko vijeće na prijedlog seoske skupštine. Solin sa Kučinama, Mravincima i Vranjicem ima jednog liječnika i primalju, ljekarnu. Među javne službenike pripadali su čuvari općinskih imanja, lugari, cestari i nadglednik javne čistoće. Početak rata 1914. donio je velike promjene u svakodnevnom životu Solina i Splita u čemu je i don Frane Bulić ostavio neizbrisiv trag. Pod njegovim je nadgledanjem dovršavana sadašnja zgrada Arheološkog muzeja i u nju su prebacivani eksponati, on je izvodio iskopavanja u Saloni u kojima su sudjelovali i ruski zarobljenici, bio je vrlo aktivan u zaštiti spomenika od eventualnih ratnih razaranja. O svim tadašnjim don Franinin aktivnostima postoje sačuvani zapisi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest