Pregled bibliografske jedinice broj: 890862
Procjena rizika od nastanka venske tromboembolije i primjena tromboprofilakse u internističkih bolesnika
Procjena rizika od nastanka venske tromboembolije i primjena tromboprofilakse u internističkih bolesnika // 1. hrvatski kongres kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem "Optimizacija farmakoterapije i sigurnost bolesnika": Knjiga sažetaka / Bačić Vrca, Vesna ; Jakševac Mikša, Maja ; Ortner Hadžiabdić, Maja ; Vladimir Knežević, Sanda (ur.).
Zagreb, 2014. str. 71-71 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 890862 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena rizika od nastanka venske tromboembolije i primjena tromboprofilakse u internističkih bolesnika
(Evaluation of the thromboembolic risk and the use of thromboprophylaxis in acute medical inpatients)
Autori
Amidžić Klarić, Daniela ; Marinović, Ivana ; Marušić, Srećko ; Bačić Vrca, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
1. hrvatski kongres kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem "Optimizacija farmakoterapije i sigurnost bolesnika": Knjiga sažetaka
/ Bačić Vrca, Vesna ; Jakševac Mikša, Maja ; Ortner Hadžiabdić, Maja ; Vladimir Knežević, Sanda - Zagreb, 2014, 71-71
Skup
1. hrvatski kongres kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem "Optimizacija farmakoterapije i sigurnost bolesnika"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.04.2014. - 14.04.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
tromboprofilaksa, venska tromboembolija
(thromboprophylaxis, venous thromboembolism)
Sažetak
Uvod: Nizom kliničkih studija dokazana je učinkovitost i sigurnost profilakse venske tromboembolije (VTE) u hospitaliziranih bolesnika. Dostupni literaturni podaci ukazuju na nedovoljnu tromboprofilaksu hospitaliziranih bolesnika. Cilj rada je procjena rizika od nastanka VTE i adekvatnosti tromboprofilakse u internističkih bolesnika te utvrđivanje mogućeg utjecaja novih smjernica na provođenje tromboprofilakse u kliničkoj praksi. Ispitanici i metode: Provedena je retrospektivna analiza medicinske dokumentacije bolesnika liječenih u Klinici za unutarnje bolesti KB Dubrava tijekom siječnja 2012. i 2013. godine. Za procjenu rizika od nastanka VTE korišteno je deveto izdanje smjernica ACCP-a (American College of Chest Physicians) za liječenje i prevenciju VTE iz 2012. godine. Za utvrđivanje rizika od VTE u smjernicama preuzet je model procjene rizika (Padua prediction score) temeljen na ocjeni 11 čimbenika rizika. Rezultati: Analizirana je medicinska dokumentacija 734 (Ž= 48, 4% ; raspon godina: 22-98) hospitalizirana bolesnika (prosječna duljina hospitalizacije: 13 dana). Nakon isključivanja bolesnika koji su primali terapijske doze antikoagulansa te bolesnika s kontraindikacijama za njezinu primjenu, u primarnu analizu uključeno je ukupno 420 bolesnika (siječanj 2012. godine: 204 bolesnika). U 2012. g. 31, 7% visokorizičnih bolesnika (broj bodova ≥ 4) dobilo je odgovarajuću tromboprofilaksu, a 2013. g. 40, 3%. U promatranom razdoblju 2012. godine 5, 6% niskorizičnih bolesnika (broj bodova <4) dobilo je profilaksu, a u istom razdoblju 2013. godine njih 16, 1%. Zaključak: Manje od polovice visokorizičnih bolesnika u navedenim razdobljima dobivalo je zadovoljavajući oblik tromboprofilakse. Nove smjernice nisu statistički značajno utjecale na primjenu tromboprofilakse u internističkih bolesnika. U boljoj implementaciji učinkovite strategije prevencije VTE-a koja bi uključivala ranu procjenu rizika, odgovarajuće propisivanje profilakse te nadzor propisane terapije, otvara se prostor za rad kliničkog farmaceuta u multidisciplinarnom timu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Daniela Amidžić Klarić
(autor)
Srećko Marušić
(autor)
Ivana Marinović
(autor)
Vesna Bačić Vrca
(autor)