Pregled bibliografske jedinice broj: 890311
Jurisdikcija države prema izbjeglicama na moru: odnos međunarodnog izbjegličkog prava i međunarodnog prava mora
Jurisdikcija države prema izbjeglicama na moru: odnos međunarodnog izbjegličkog prava i međunarodnog prava mora // Znanstveni skup povodom 240. godišnjice postojanja Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, "Suvremene migracije: pravni i institucionalni aspekti"
Zagreb, Hrvatska, 2016. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 890311 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jurisdikcija države prema izbjeglicama na moru: odnos međunarodnog izbjegličkog prava i međunarodnog prava mora
(State Jurisdiction regarding Refugees at Sea: the Interplay between International Refugee Law and the International Law of the Sea)
Autori
Šošić, Trpimir Mihael
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Znanstveni skup povodom 240. godišnjice postojanja Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, "Suvremene migracije: pravni i institucionalni aspekti"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 03.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
jurisdikcija država, izbjeglice, Konvencija UN-a o pravu mora, Konvencija o pravnom položaju izbjeglica
(state jurisdiction, refugees, UN Convention on the Law of the Sea, Convention Relating to the Status of Refugees)
Sažetak
Fenomen izbjeglica koji, bježeći od progona u svojoj zemlji, morskim putem pristižu u države gdje se nadaju dobiti odgovarajuću zaštitu svakako nije nov. Ipak, migracije morem javljaju se u većoj mjeri zapravo tek od druge polovice 20. stoljeća. Danas smo u Europi svjedoci migracijskih kretanja preko Sredozemnog mora koja uz valove većeg intenziteta traju od početka ovog stoljeća. Ta opasna putovanja morem iz Male Azije i s Bliskog istoka u Grčku i Italiju, te iz sjeverne Afrike do, u prvom redu, obala Italije, ali i Španjolske, u trošnim i pretrpanim brodicama nerijetko završavaju tragično. Hrvatska, barem zasada, nije izložena migracijskom valu preko mora, i to prije svega zbog svog geografskog položaja. Naime, obale Italije su naprosto puno bliže zemljama iz kojih kreću brodovi s izbjeglicama i migrantima. Osnovna tenzija koja se javlja kod migracija morskim putem ista je kao i kod migracija koje se odvijaju kopnom. S jedne je strane teška humanitarna situacija pojedinaca koji kreću na tako opasno putovanje i potreba da im se pruža zaštita i utočište, a s druge strane su također legitimni interesi država da štite svoje granice i spriječe ilegalne ulaske na svoj teritorij. Pritom treba također imati na umu da nisu sve osobe koje stižu brodovima nužno izbjeglice jer se na istim rutama kreću i ekonomski migranti. Izlaganjem se željelo pojasniti kako međunarodnopravna pravila o jurisdikciji država na moru, a ona su danas sadržana u prvom redu u Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravu moru iz 1982., utječu na aktivnosti država u odnosu na migracije koje se odvijaju putem mora. Pritom se nastojalo staviti jurisdikciju država na moru u korelaciju s obvezama država prema Konvenciji o pravnom položaju izbjeglica iz 1951., i to ponajprije s onom fundamentalnom obvezom izbjegličkog prava koja proizlazi iz načela non-refoulement.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Domaći skup