Pregled bibliografske jedinice broj: 889707
Upotreba perforirane folije za pokrivanje povrtnih kultura
Upotreba perforirane folije za pokrivanje povrtnih kultura // Savjetovanje o tehničko-tehnološkim aspektima izgradnje i proizvodnje plastenika i staklenika kao i plasteničko-stakleničke proizvodnje "Pla Sta 1980"
Zagreb: Savez poljoprivrednih inženjera i tehničara Hrvatske, 1980. str. 183-197 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 889707 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upotreba perforirane folije za pokrivanje povrtnih kultura
(The use of the perforated plastic film for the covering of vegetable crops)
Autori
Borošić, Josip ; Novak, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Savjetovanje o tehničko-tehnološkim aspektima izgradnje i proizvodnje plastenika i staklenika kao i plasteničko-stakleničke proizvodnje "Pla Sta 1980"
/ - Zagreb : Savez poljoprivrednih inženjera i tehničara Hrvatske, 1980, 183-197
Skup
Savjetovanje o tehničko-tehnološkim aspektima izgradnje i proizvodnje plastenika i staklenika kao i plasteničko-stakleničke proizvodnje "Pla Sta 1980"
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 12.03.1980. - 14.03.1980
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
povrće, izravno pokrivanje, perforirana PE-folija
(vegetable crops, direct covering, perforated PE-film)
Sažetak
Prva istraživanja o uzgoju povrća pokrivenog plastičnom folijom bez ikakve armature počinju 1965. Pod terminom pokrivanja povrća plastičnom folijom razumijeva se polaganje perforirane folije na cijelu površinu odmah iza sjetve ili sadnje ili kasnije u vegetaciji. Folija se sa strane učvrsti nagrtanjem tla ručno ili naoravanjem brazde plugom. Koristi se polietilenska (PE) prozirna folija. Male je specifične gustoće što je važno jer je biljke nose. Perforacije su obično promjera 10 mm. Broj rupa na m2 ovisi o duljini trajanja pokrivanja. Pokrivanje usjeva najčešće se koristi u ranoj proljetnoj proizvodnji povrća. Tlo je pod folijom toplije, isto tako i zrak. Manja je evaporacija iz tla, viša je relativna vlaga zraka. Sve to uvjetuje za nekoliko dana ranije nicanje i intenzivniji rast biljaka, a pokrivanje iza sadnje brže ukorjenjavanje i brži rast korijenova sustava. Razlikuje se kratkotrajno i dugotrajno (ponekad do berbe) pokrivanje. Koristi se folija do 0, 5 mm debljine. Za kratkotrajno pokrivanje koristi se folija s oko 100 rupa na m2. Folija se skida s usjeva poslije formiranja prvoga pravog lista ili iza sadnje poslije prvoga novog lista. To može trajati od 10 do 20 dana, ovisno o kulturi i klimi poslije sjetve ili sadnje. Za dugotrajno pokrivanje usjeva koriste se folije s 500 do 1000 ili više rupa po m2. Folije se polažu ručno, a na većim površinama strojem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb