Pregled bibliografske jedinice broj: 889261
Tehno-ekonomska analiza integracije obnovljivih izvora energije i sektora transporta u energetsku mrežu otoka
Tehno-ekonomska analiza integracije obnovljivih izvora energije i sektora transporta u energetsku mrežu otoka, 2017., diplomski rad, diplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 889261 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tehno-ekonomska analiza integracije obnovljivih izvora energije i sektora transporta u energetsku mrežu otoka
(Techno-economic analysis of the integration of renewable energy sources and the transport sector in the energy network of island systems)
Autori
Pavlinek, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
21.07
Godina
2017
Stranica
160
Mentor
Duić, Neven
Neposredni voditelj
Pfeifer, Antun
Ključne riječi
Otoci, Obnovljivi izvori energije, EnergyPLAN, MultiNode, Interkonekcija
(Islands, Renewable energy sources, EnergyPLAN, MultiNode, Interconnection)
Sažetak
Otoci s visokim udjelom obnovljivih izvora energije u svojim energetskim sustavima su tema znanstvenih istraživanja već neko vrijeme. Stvarni primjeri takvih otoka se mogu naći diljem cijelog Svijeta (Samsø, Danska ; El Hierro, Španjolska ; Hawaii, USA ; Kodiak Island, USA ; Island). Zahvaljujući njihovoj geografskoj izoliranosti od elektroenergetskog sustava na kopnu, otoci predstavljaju izazov za razvijanje obnovljivih, održivih i neovisnih energetskih sustava. U ovom radu su modelirani energetski sustavi otoka Visa, Lastova, Korčule, Mljeta i poluotoka Pelješca. RenewIslands metodologija se koristi za mapiranje energetskih potreba lokalnog stanovništva i industrije, mapiranje dostupnih resursa i osmišljanje scenarija sa tehnologijama koje mogu koristiti dostupne resurse za pokrivanje potreba. Istražuju se scenariji sa različitim dinamikama integracije varijabilnih obnovljivih izvora energije i električnih vozila, korištenjem programskog alata EnergyPLAN. Električna vozila su spojena na mrežu korištenjem pametnih sustava (vehicle-to-grid) i služe kao skladište električne energije iz varijabilnih izvora. Scenariji su osmišljeni za godine 2025., 2030. i 2035. Zbog geografske blizine otoka scenariji se dijele u dva velika skupa, jedan za izolirane energetske sustave i drugi za sustave međusobno spojene interkonekcijama. Analiza međusobno spojenih sustava se odvija korištenjem MultiNode proširenja za EnergyPLAN. Svaki otok će služiti kao zasebna zona trgovanja električnom energijom, djelujući zajedno kao jedan sustav. Cilj ovog rada je analizirati koliko više lokalno proizvedene energije se može integrirati u sustav te istražiti tehno-ekonomsku izvedivost za scenarije u interkonekcijskoj izvedbi. Rezultati pokazuju da međusobno spajanje interkonekcijama obnovljivih izvora energije i energetskih spremnika, na nekoliko otoka, povećava udio energije iz obnovljivih izvora energije u finalnoj potrošnji energije, nasuprot tome da svaki otok djeluje kao izolirani obnovljivi energetski sustav.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201918-1920 - Racionalno skladištenje energije za održivi razvoj energetike (Duić, Neven, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Neven Duić
(mentor)