Pregled bibliografske jedinice broj: 888665
Flora Botaničko-geografskog rezervata Đurđevački pijesci
Flora Botaničko-geografskog rezervata Đurđevački pijesci // Znanstveni skup Đurđevački pijesci - Geneza, stanje i perspektive / Bašić, Ferdo ; Feletar, Dragutin (ur.).
Koprivnica: Hrvatska akademija znanosti i umjestnosti - Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Koprivničko-križevačke županije, 2017. str. 14-14 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 888665 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Flora Botaničko-geografskog rezervata Đurđevački pijesci
Autori
Ređep, Tea ; Šegota, Vedran ; Šoštarić, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveni skup Đurđevački pijesci - Geneza, stanje i perspektive
/ Bašić, Ferdo ; Feletar, Dragutin - Koprivnica : Hrvatska akademija znanosti i umjestnosti - Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Koprivničko-križevačke županije, 2017, 14-14
Skup
Znanstveni skup Đurđevački pijesci - Geneza, stanje i perspektive
Mjesto i datum
Đurđevac, Hrvatska, 29.06.2017. - 30.06.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
flora ; psamofiti ; Đurđevački pijesci
(flora, psamophyta ; Đurđevački pijesci)
Sažetak
Botaničko-geografski rezervat „Đurđevački pijesci“ jedinstveno je stanište s karakterističnom pješčarskom florom koju prvi put spominju đurđevački učitelji Anka i Milan Poljak 1900. godine. Ubrzo nakon njih, prvi popis biljaka s pijesaka objavio je botaničar Stjepan Gjurašin 1902., te se nakon njega opsežnijim istraživanjem bavio Dragutin Hirc 1904. Prva istraživanja su prikazala specifičnost vegetacije te prilagodbe biljaka na nepovoljne uvjete. Međutim, zbog pokretljivosti pijesaka ljudi su zasadili zečjak (Cytisus scoparius) i pošumili dio pijesaka što je uvelike utjecalo na pješčarske vrste. Cjelokupnu floru podravskih pijesaka istražio je Ivan Soklić 1943., a floru samog rezervata Maja Kušt 1999., a oba istraživanja su pokazala da se izvorna pješčarska vrsta potiskuje i da se smjanjuje broj vrsta. Zbog toga je rezervat ugrožen i potrebne su hitne mjere za njegovim očuvanjem. S obzirom da je prošlo 17 godina od zadnjeg istraživanja flore Đurđevačkih pijesaka, cilj ovog rada je sastavljanje popisa flore i usporedba s prijašnjim istraživanjima, kako bi se utvrdila promjena u sastavu flore i stanje rezervata. U ovom radu se donose recentne spoznaje o flori Đurđevačkih pijesaka, kao rezultat botaničkih istraživanja tijekom 2016. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb