Pregled bibliografske jedinice broj: 888341
Razvoj laboratorija za električna postrojenja
Razvoj laboratorija za električna postrojenja // 12. savjetovanje HRO CIGRÉ / Filipović-Grčić, Božidar (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2015. str. 1-9 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 888341 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj laboratorija za električna postrojenja
(Development of the power system simulations laboratory)
Autori
Kuzle, Igor ; Jurković, Kristina ; Pandžić, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
12. savjetovanje HRO CIGRÉ
/ Filipović-Grčić, Božidar - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2015, 1-9
Skup
12. savjetovanje HRO CIGRÉ
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 08.11.2015. - 11.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
laboratorij za napredne elektroenergetske mreže, mikromreže, obnovljivi izvori energije, spremnici energije, električna vozila, napredna trošila, obrazovanje
(smart grid laboratory, microgrids, renewable energy sources, energy storage, electric vehicles, demand-responsive loads, education)
Sažetak
U uvodnom dijelu rada opisane su komponente Laboratorija za električna postrojenja na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu te vježbe koje se izvode u sklopu nastave i istraživanja. Model elektroenergetskog sustava u laboratoriju odgovara hrvatskom elektroenergetskom sustavu i izrazito je koristan u osposobljavanju studenata za njihov budući rad, a sadržaj laboratorijskih vježbi prilagođen je potrebama industrijskih subjekata. Obnovljivi izvori energije zbog svoje varijabilnosti i stohastičke prirode proizvodnje uzrokuju promjene u upravljanju elektroenergetskim sustavom, a sve više se povećava i broj električnih vozila kao posebne vrste trošila. Osim navedenog, u svijetu se značajni napori usmjeravaju na povećanje fleksibilnosti elektroenergetskog sustava te se, uz distribuiranu proizvodnju i spremnike energije, sve više razvijaju i mikromreže koje uključuju i napredna trošila. Kako bismo našim studentima osigurali znanja iz naprednih tehnologija koje su sve prisutnije u elektroenergetskom sustavu, odlučili smo rekonstruirati postojeći laboratorij te ga pretvoriti u Laboratorij za napredne elektroenergetske mreže (Smart Grid Lab). Predviđeno je da se uz postojeću AC mikromrežu izgradi i DC mikromreža, koja će uključivati različite obnovljive izvore energije i spremnike energije, posebne baterijske spremnike koji se koriste u električnim automobilima, različita napredna trošila te AC/DC pretvarače i DC/AC izmjenjivače kojima će se omogućiti povezivanje AC i DC mikromreža. U radu su opisane nove komponente AC i DC mikromreža, kao i koncept budućeg laboratorija koji će omogućiti dodatna ispitivanja i istraživanja te pridonijeti izobrazbi studenata i mladih istraživača.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-7766 - Fleksibilna energetska čvorišta u nisko ugljičnim naprednim elektroenergetskim mrežama (FENISG) (Kuzle, Igor, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb