Pregled bibliografske jedinice broj: 886631
Djelovanje strukovnih i obrazovnih društava u Lici na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće
Djelovanje strukovnih i obrazovnih društava u Lici na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće // Nove smjernice u odgovju i obrazovanju. Znanstveni prinosi Dragutina Rosandića : zbornik radova sa znanastveno-stručnog skupa s međunarodnim sudjelovanjem u okviru V. Dana Šime i Ante Starčevića / Brala Mudrovčić, Jasminka (ur.).
Gospić: Odjel za nastavničke studije u Gospiću Sveučilišta u Zadru, 2017. str. 387-400 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 886631 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Djelovanje strukovnih i obrazovnih društava u Lici na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće
(Modernization of education in Lika at the turn of the 20th century : professional and educational associations´activities)
Autori
Brlić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Nove smjernice u odgovju i obrazovanju. Znanstveni prinosi Dragutina Rosandića : zbornik radova sa znanastveno-stručnog skupa s međunarodnim sudjelovanjem u okviru V. Dana Šime i Ante Starčevića
/ Brala Mudrovčić, Jasminka - Gospić : Odjel za nastavničke studije u Gospiću Sveučilišta u Zadru, 2017, 387-400
ISBN
978-953-331-122-7
Skup
Dani Šime i Ante Starčevića (5 ; 2015)
Mjesto i datum
Gospić, Hrvatska, 07.05.2015. - 08.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
gospićka gimnazija, Mijat Stojanović, školstvo, učiteljsko društvo
(Gymnasium in Gospić, Mijat Stojanović, teachers´association, education)
Sažetak
Uslijed postupnog napuštanja vojno-krajiških odnosa i prodora građansko-kapitalističkih procesa krajem 19. stoljeća javila se potreba za snažnijim razvojem obrazovanja na području Like, Gacke i Krbave. Zastarjeli modeli vojno- krajiškog školskog sustava promijenili su se uslijed nove Mažuranićeve školske reforme. U to je vrijeme osnovana i realna gimnazija u Gospiću. Uz pomoć školskih nadzornika, učitelja i ostalih lokalnih aktera, u Lici su osnivane školske zaklade i učiteljska društva. Razvoju školstva u Lici posebno su doprinijeli stručnjaci poput pedagoga, povjesničara i književnika koji su i nakon napuštanja ličkog prostora nastojali svojim profesionalnim kompetencijama pomoći ličkim školama. Ovaj rad odgovara na istraživačko pitanje u kojoj su mjeri ondašnji nositelji razvoja školstva u Lici pomogli u sveopćem obrazovnom i kulturnom napretku tadašnje Ličko-krbavske županije. Rad počiva na pretpostavci o povezanosti djelovanja udruga i razvoja školstva na prostoru Like.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Ivan Brlić
(autor)