Pregled bibliografske jedinice broj: 885947
Združeni učinak anestetika sevoflurana i ionizirajućeg zračenja na primarna oštećenja dna u krvi i organima miša
Združeni učinak anestetika sevoflurana i ionizirajućeg zračenja na primarna oštećenja dna u krvi i organima miša, 2012., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 885947 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Združeni učinak anestetika sevoflurana i ionizirajućeg zračenja na primarna oštećenja dna u krvi i organima miša
(The combined effect of anaesthetic sevoflurane and ionising radiation on primary dna damage in blood and different organs in mice)
Autori
Sanja Halovanić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
13.12
Godina
2012
Stranica
68
Mentor
Benković, Vesna
Ključne riječi
genotoksičnost, komet test, leukociti, jetra, bubreg, mozak, stanični index popravka DNA
(genotoxicity, comet assay, leukocytes, liver, kidney, brain, cellular DNA repair index)
Sažetak
Sevofluran, fluorometil-heksafluoroizopropil-eter, je inhalacijski anestetik, a slaba topljivost i neiritabilnost omogućuje mu široku primjenu u uvodu i održavanju opće anestezije. Ioniziraju6e zračenje ima široku primjenu u medicini (u radioterapiji). Cilj istraživanja je utvrditi i usporediti međudjelovanja y-zračenja (60Co) u klinički relevantnoj dozi (l Gy) i anestetika sevoflurana (2, 4yo, 50:50) na modelu miša soja Swiss albino, s naglaskom na proučavanje stupnja osjetljivosti različitih vrsta tkiva (mozg4jetre i bubrega) i leukocita periferne krvi. Za procjenu primamih oštećenja DNA, primijenjena je metoda alkalnog komet testa neposredno nakon, te 2, 6 i 24 h od izlaganja anesteziji i zračenju. Najveći genotoksični učinak izmjeren je u stanicama bubrega i mozga 2 sata u krvi 6 sati, a u jetri 24 sata nakon tretmana životinja u odnosu na kontrolnu skupinu. Za ispitivanje razlika u količini popravka između krvi i različitih tkiva izračunat je stanični indeks popravaka (CRI - od engl. cellular DNA repair index), koji je pokazao različitu osjetljivost organa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Vesna Benković
(mentor)