Pregled bibliografske jedinice broj: 885698
Emisija izazvana agregacijom (EIA) u razvoju novih fluorescentnih proba i senzora
Emisija izazvana agregacijom (EIA) u razvoju novih fluorescentnih proba i senzora, 2017., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 885698 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Emisija izazvana agregacijom (EIA) u razvoju novih fluorescentnih proba i senzora
(Aggregation induced emission (AIE) in development of novel fluorescent probes and sensors)
Autori
Robić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
13.07
Godina
2017
Stranica
116
Mentor
Furač, Lidija
Neposredni voditelj
Horak, Ema
Ključne riječi
Schiffove baze ; emisija izazvana agregacijom ; mehanokromizam ; fluorescencija čvrstog stanja ; kemosenzori
(Schiff bases ; AIE ; Mechanochromism ; Solid state fluorescence ; Chemosensors)
Sažetak
Otkako je 2001. godine otkriven fenomen emisije izazvane agregacijom (engl. aggregation induced emission, AIE) otvorene su nove mogućnosti primjene organskih spojeva u razvoju optoelektroničkih uređaja, biološkom oslikavanju, senzorike i drugim istraživačkim područjima. Primjena mnogih organskih molekula je ograničena zbog pojave gašenja emisije pri većim koncentracijama ili u krutom stanju. Stoga AIE pojava, koja uzrokuje fluorescenciju organskih spojeva u agregiranom ili krutom stanju, omogućava brojne primjene. Svrha ovoga rada je karakterizacija serije novih Schiffovih baza temeljenih na molekuli benzimidazola s ciljem razvoja novih AIE materijala i sustava. Istraživana su optička svojstva serije Schiffovih baza kako bi se ustanovilo pokazuju li emisiju izazvanu agregacijom (agregati, čvrsta faza) i jesu li primjenjive u optičkim kemijskim sustavima za uporabu kao fluorescentne probe ili kao materijali u optičkim kemijskim senzorima. Mjereni su apsorbancijski i emisijski spektri otopina Schiffovih baza, dobiveni su titracijski spektri nekih molekula te je izmjerena njihova emisija u čvrstoj fazi. Osim navedenog, Tyndallovim fenomenom ispitano je stvaranje agregata navedenih Schiffovih baza u vodi. Također, istražena su mehanokromatska svojstva Schiffovih baza metodom mljevenja i naparavanja. Ispitivanja su pokazala da četiri derivata benzimidazola tvore agregate u vodenom mediju: spoj 3-2-[(4-N, N-dietilamino-2- hidroksi)benz-2-ilidenamino]-5(6)- nitrobenzimidazol, spoj 15-2-[(4-N, N- dimetilamino)benz-2-ilidenamino]-5(6)- cijanobenzimidazol, spoj 16-2-[(4-N, N- dimetilamino)benz-2-ilidenamino]-5(6)- metilbenzimidazol i spoj 17-2-[(4-N, N- dimetilamino)benz-2-ilidenamino]-5(6)- nitrobenzimidazol. Agregati su slabo emitirajući te se ne mogue opisati kao tipične AIE molekule u otopinama. Također, AIE je odgovoran za intenzivnu fluorescenciju u čvrstoj fazi spojeva 3, 15, 16 i 17. Spojevi 3 i 17 pokazali su mehanokromatska svojstva, prilikom čega se izdvaja spoj 3 zbog boljih fotofizičkih svojstava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-3386 - Dizajn i sinteza novih dušikovih heterocikličkih fluorofora i fluorescentnih nanomaterijala kao kemijskih senzora za pH i metalne ione (iNFiNiTE–SENS) (Vianello, Robert, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb