Pregled bibliografske jedinice broj: 885692
Primjena fluorescentnih derivata benzimidazola u funkcionalnim materijalima
Primjena fluorescentnih derivata benzimidazola u funkcionalnim materijalima, 2017., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 885692 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena fluorescentnih derivata benzimidazola u funkcionalnim materijalima
(Application of fluorescent benzimidazole derivatives in functional materials)
Autori
Vučić, Vedran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
13.07
Godina
2017
Stranica
80
Mentor
Steinberg, Ivana
Neposredni voditelj
Horak, Ema
Ključne riječi
benzimidazol ; funkcionalni materijali ; kemijski optički senzori ; kemodozimetar
(benzimidazole, functional materials ; chemical optical sensors ; chemodosimeter)
Sažetak
Cilj ovog rada je razvoj novih funkcionalnih materijala temeljenih na derivatima benzimidazola. Pripravljen je novi ireverzibilni kemijski optički senzor (optoda) - kemodozimetar za detekciju žive, čiji se mehanizam rada temelji na fluorescentnom odgovoru derivata benzimidazola 2-N- piperidinilbenzimidazol[1, 2-a]kinolin-6- karbonitrila imobiliziranog u plastificiranu polimernu matricu. Funkcija optode se zasniva na stvaranju ionskih parova odabranog benzimidazolnog derivata i lipofilne anionske soli tetraklorfenil borata. Benzimidazolni derivat je u ovom slučaju fluorofor – odgovoran za nastanak analitičkog signala, a lipofilni anion (boratna sol) osjetilni dio optode koji prepoznaje ione žive u mjerenom uzorku (receptor). Boratna sol se u prisutnosti žive raspada, čime se raspada i ionski par Florofor+Receptor-, te se istovremeno benzimidazolni fluorofor deprotonira radi uravnoteženja naboja u polimernoj membrani. Deprotoniranjem fluorofor mijenja svoja fotofizčka svojstva, odnosno intenzitet fluorescencije raste (engl. turn-on senzor). Korištenjem tehnike nanošenja filma brzim rotiranjem (engl. Spin coating) i imobilizacijom fluorofora i boratne soli u plastificiranu PVC matricu, pripravljen je tanki film na prozirnom nosaču (optoda). U radu je istražen utjecaj pH na fluorescenciju te optimalno pH područje za najbolji odziv optode, istražen je mehanizam senzorskog djelovanja, raspon koncentracija u kojem se optoda može koristiti za detekciju žive u otopini, vrijeme odziva, stabilnost optode u puferu i selektivnost prema ionima žive. Optoda je karakterizirana UV-vidljivom apsorpcijskom i fluorescencijskom spektrofotometrijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-3386 - Dizajn i sinteza novih dušikovih heterocikličkih fluorofora i fluorescentnih nanomaterijala kao kemijskih senzora za pH i metalne ione (iNFiNiTE–SENS) (Vianello, Robert, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb