Pregled bibliografske jedinice broj: 885540
Numeričko modeliranje procesa kvazi-krhkog loma primjenom faznog modeliranja
Numeričko modeliranje procesa kvazi-krhkog loma primjenom faznog modeliranja // ZBORNIK RADOVA OSMOG SUSRETA HRVATSKOG DRUŠTVA ZA MEHANIKU / Penava, Davorin ; Guljaš, Ivica ; Klečina, Bošnjak, Mirjana (ur.).
Osijek: Grafika Osijek, 2017. str. 177-182 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 885540 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Numeričko modeliranje procesa kvazi-krhkog loma primjenom faznog modeliranja
(Phase field modeling of quasi-brittle fracture)
Autori
Seleš, Karlo ; Lesičar, Tomislav ; Tonković, Zdenko ; Sorić, Jurica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
ZBORNIK RADOVA OSMOG SUSRETA HRVATSKOG DRUŠTVA ZA MEHANIKU
/ Penava, Davorin ; Guljaš, Ivica ; Klečina, Bošnjak, Mirjana - Osijek : Grafika Osijek, 2017, 177-182
ISBN
978-953-7539-22-1
Skup
Osmi susret Hrvatskog društva za mehaniku
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 07.07.2017. - 08.07.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kvazi-krhki lom ; fazno modeliranje ; metoda konačnih elemenata ; mehanika oštećenja i loma
(quasi-brittle fracture ; phase field modeling ; finite element method ; fracture and damage mechanics)
Sažetak
Numeričko modeliranje nastanka i rasta pukotina u materijalu predstavlja važan interes u inženjerskoj praksi te već dulje vrijeme privlači pozornost mnogih istraživača. Za krhke materijale dostupno je više različitih metoda koje se temelje na Griffithovoj teoriji gdje se formiranje pukotine određuje pomoću energije površinske napetosti, odnosno energije potrebne za stvaranje dvaju novih površina prijeloma. Pritom se najviše primjenjuju diskretne metode u kojima je rast pukotine kao geometrijskog diskontinuiteta definiran kriterijem loma za razdvajanje čvorova u mreži konačnih elemenata. Najveći nedostatak ovih metoda je što se rast pukotine odvija samo duž rubova konačnih elemenata te su rezultati ovisni o gustoći i usmjerenosti mreže. Kako bi se prevladalo nefizikalno ponašanje standardnih formulacija za modeliranje oštećenja u materijalu, zadnjih godina aktualni su principi faznog modeliranja (eng. Phase-field modeling). Ovi principi omogućuju modeliranje mikrostrukture materijala koja se sastoji od više različitih faza na način da pretpostavljaju kontinuiranu transformaciju između tih faza. Za slučaj oštećenja materijala, različite faze odnose se na cjeloviti materijal, odnosno pukotinu. Umjesto diskretnog opisa, fazno modeliranje temelji se na kontinuumskom opisu pukotine u kojoj je diskontinuitet raspodijeljen preko određenog volumena. Na taj način, pomoću faznog modeliranja moguće je pratiti nastanak, rast i srastanje pukotina do konačnog loma. U radu je dan prikaz algoritma faznog modeliranja za numeričku simulaciju procesa nastanka i rasta pukotina u kvazi-krhkom materijalu. Algoritam faznog modeliranja ugrađen je u programski paket ABAQUS primjenom korisničkih rutina UEL i UMAT.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-2516 - Višeskalno numeričko modeliranje deformiranja materijala od makro do nanorazine (MNumMacroNano) (Sorić, Jurica, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb