Pregled bibliografske jedinice broj: 88485
Karakterizacija i primjena poli(orto-etoksianilina) kod zaštite od korozije
Karakterizacija i primjena poli(orto-etoksianilina) kod zaštite od korozije // XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Sažetci / Vicković, Ivan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 88485 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karakterizacija i primjena poli(orto-etoksianilina) kod zaštite od korozije
(Characterization and application of poly(ortho-ethoxyaniline) for the corrosion protection)
Autori
Kraljić, Marijana ; Kvastek, Krešimir ; Mandić, Zoran ; Duić, Ljerka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Sažetci
/ Vicković, Ivan - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001
Skup
XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.06.2001. - 13.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Vodljivi polimeri predstavljaju važno područje istraživanja već više od dva desetljeća. Jedan od važnijih predstavnika vodljivih polimera je polianilin, a zbog zanimljivih i korisnih osobina polianilina istražuju se i supstituirani oblici tog vodljivog polimera gdje spada i poli(orto-etoksianilin) (POEA) [1]. POEA je sintetiziran metodom cikličke voltametrije iz 0,5 moldm-3 orto-etoksianilina u 3 moldm-3 H3PO4 na Pt i na uzorku od nerđajućeg čelika (13 % Cr). Sloj je ispitivan u čistom osnovnom elektrolitu, 3 moldm-3 H3PO4. Iz cikličkog voltamograma POEA na Pt vidljivo je da postoje tri strujna vrha koja se javljaju i kod polianilina [2]. Dobiveni sloj je ispitan elektrokemijskom impedancijskom spektroskopijom (EIS) kod tri različita potencijala. Kod potencijala emeraldina dobiveno je izrazito kapacitivno ponašanje, dok je kod pozitivnijih potencijala uz kapacitivno ponašanje dobivena i otporna komponenta što je objašnjeno prijelazom sloja iz emeraldinskog oblika (vodljivi oblik) u pernigranilinski oblik (nevodljivi oblik). Sinteza POEA na čeliku je otežana u odnosu na sintezu na Pt jer stvaranje oksida na površini čelične elektrode uzrokuje promjenu raspodjele pada potencijala u međufazi. Praćenjem potencijala otvorenog kruga (Eok) u vremenu kod čelične elektrode prevučene POEA slojem, utvrđeno je da POEA stabilizira čelik unutar područja potencijala pasivacije. POEA sloj na čeliku je ispitan EIS mjerenjem. Dobivene su dvije otporne komponente, jedna je pripisana prevođenju dijela sloja u leukoemeraldinski oblik. Druga otporna komponenta je pripisana otporu na kontaktu metal/vodljivi polimer. Ovaj otpor je manji od otpora koji je dobiven za goli čelik u kontaktu s osnovnim elektrolitom. Možemo pretpostaviti da je razlog tome tanji oksidni sloj u slučaju korištenja prevlake POEA. Elektroda od nerđajućeg čelika prevučena POEA sporije korodira u odnosu na golu elektrodu, pa će nastati tanji oksidni sloj [3]. Odatle se može zaključiti da POEA djeluje zaštitno što je u skladu s rezultatima dobivenim praćenjem Eok s vremenom. [1] Mello, S.V., Mattoso, L.H.C., Santos, Jr., J.R., Gonçavales, D., Faria, R.M., Oliveria, Jr. O.N.: Electrochem. Acta, 40 (12) (1995) 1851-1855. [2] Duić, Lj., Mandić, Z., Kovač, S.: Electrochem. Acta, 40 (11) (1995) 1681-1688. [3] Fahlman, M., Jasty, S., Epstein, A. J.: Synth. Met. 85 (1997) 1323-1326.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125010
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Marijana Kraljić Roković
(autor)
Zoran Mandić
(autor)
Ljerka Duić
(autor)
Krešimir Kvastek
(autor)