Pregled bibliografske jedinice broj: 884331
Poticajno životno okruženje i podrška za odrasle osobe s poremećajem iz autističnog spektra
Poticajno životno okruženje i podrška za odrasle osobe s poremećajem iz autističnog spektra // Socijalna psihijatrija, 42 (2014), 4; 220-229 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 884331 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poticajno životno okruženje i podrška za odrasle osobe s poremećajem iz autističnog spektra
(Stimulating life environment and support for adults with autistic spectrum disorders)
Autori
Vragović, Renata ; Frey Škrinjar, Jasmina ; Fulgosi-Masnjak, Rea
Izvornik
Socijalna psihijatrija (0303-7908) 42
(2014), 4;
220-229
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
odrasle osobe s poremećajima iz autističnog spektra ; mentalno zdravlje i kvaliteta života ; deinstitucionalizacija ; tranzicijski i programi stanovanja uz podršku ; adaptacijsko ponašanje i socijalne kompetencije za život u zajednici ; multidisciplinarni timski pristup
(adults wih autistic spectrum disorders ; mental health ; quality of life ; institutionalization ; transitional housing programs ; adaptive behavior ; social skills for life in the community ; multidisciplinary team approach)
Sažetak
Osobe s poremećajima iz autističnog spektra imaju značajno povećani rizik za razvoj problema ponašanja i psihičkih poremećaja. U osiguravanju kvalitete života i time preventivne zaštite njihovog mentalnog zdravlja nesumnjivo najveću ulogu imaju poticajni uvjeti življenja i odgovarajuća podrška. Nerijetko se postavlja pitanje jesu li za ove osobe s aspekta njihovog mentalnog zdravlja primjereni uvjeti življenja u zajednici i kako im osigurati primjerenu dostatnu podršku. Cilj ovog rada jest prikaz četverogodišnjeg praćenja promjena u adaptacijskom ponašanju kod pet deinstitucionaliziranih odraslih ženskih osoba s poremećajem iz autističnog spektra. Na deskriptivnoj razini rezultati ukazuju na očekivane pozitivne promjene u domeni onih vještina i oblika ponašanja na koja se neposredno, kontrolirano djelovalo osobno usmjerenim programima, ali i na posredne pozitivne promjene u području socijalnih kompetencija kao ishoda stimulativnijeg i primjereno strukturiranog okruženja. Usprkos disharmoničnom razvoju i niskim adaptacijskim dosezima, osobe s poremećajima iz autističnog spektra mogu imati koristi od življenja u zajednici, uz predhodno provedene tranzicijske programe i dobro kreirane programe podrške u stanovanju i povezivanju sa zajednicom te uz individualne preventivne programe zbog problema ponašanja. Niska postignuća u socijalnim kompetencijama i problemi ponašanja nisu prepreka za življenje u zajednici, već izazov društvu u smislu osiguranja dostatne podrške (kreirane prema individualnim potrebama) i kompetentnosti profesionalaca koji podršku pružaju. Dobrim, timskim, multidisciplinarnim pristupom možemo mijenjati život osoba s autizmom na bolje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- SCOPUS