Pregled bibliografske jedinice broj: 883840
Čiji je engleski jezik? Pogled na neke teme u raspravama o engleskome u svijetu
Čiji je engleski jezik? Pogled na neke teme u raspravama o engleskome u svijetu // Metodologija i primjena lingvističkih istraživanja : zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoga od 24. do 26. travnja 2015. godine u Zadru / Udier, Sanda Lucija ; Cergol Kovačević, Kristina (ur.).
Zagreb: Srednja Europa, 2016. str. 35-48
CROSBI ID: 883840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Čiji je engleski jezik? Pogled na neke teme u raspravama o engleskome u svijetu
(Who does English belong to? A glimpse into some issues in the English in the World debate)
Autori
Kalogjera, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Metodologija i primjena lingvističkih istraživanja : zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoga od 24. do 26. travnja 2015. godine u Zadru
Urednik/ci
Udier, Sanda Lucija ; Cergol Kovačević, Kristina
Izdavač
Srednja Europa
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
35-48
ISBN
9789537963439
Ključne riječi
vlasništvo nad jezikom, izvorni i neizvorni govornici, egzonormativna i endonormativna kodifikacija, fragmentacija, lingua franca
(language ownership, native and non-native speakers, exonormative and endonormative codification, fragmentation, lingua franca)
Sažetak
Rad razmatra neke odabrane teme iz opsežne problematike o širenju engleskog jezika u svijetu i o njegovim promjenama u tom procesu koje mogu zanimati primijenjene lingviste ako i nisu anglisti. Među temama su 1) vlasništvo nad jezikom, 2) stavovi prema novim varijetetima izvezenog engleskog, 3) moguća fragmentacija engleskog u međusobno nerazumljive inačice te 4) sukob između izvornih i neizvornih govornika nastavnika engleskog u svijetu. Rasprave o spomenutim pitanjima, osobito o novonastalim normama, većinom su akademske, ideološke, političke, sociolingvističke i teorijski plodne, ali njihov je primijenjenolingvistički doprinos, u smislu modela za poučavanje novih varijeteta, skroman te se čini da i dalje prevladava model izvornoga govornika standardnog jezika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija