Pregled bibliografske jedinice broj: 88237
Utjecaj početka ispaše na floristički sastav i iskorištenje fito-mase pašnjaka na Medvednici
Utjecaj početka ispaše na floristički sastav i iskorištenje fito-mase pašnjaka na Medvednici, 2002., doktorska disertacija, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 88237 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj početka ispaše na floristički sastav i iskorištenje fito-mase pašnjaka na Medvednici
(The influence of grazing inititation dates on utilisation and botanical composition of a pasture on mountain Medvednica)
Autori
Maćešić, Dubravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
07.02
Godina
2002
Stranica
98
Mentor
Knežević, Mladen
Ključne riječi
početak ispaše; grupni floristički sastav; iskorištenje pašnjaka
(grazing date; botanical composition; pasture utilisation)
Sažetak
Travnjak je labilni ekosustav na kojega čitav niz klimatskih čimbenika ima značajan utjecaj, kao i osobine tla. Poseban naglasak raznih autora komentiran je o početku ispaše u proljeće na ekosustav travnjaka u različitim uvjetima na grupni floristički sastav, kakvoću i produktivnost fito-mase travnjaka. Budući da su u literaturi dijametralno suprotna mišljenja o utjecaju početka ispaše na produktivnost i iskoristivost fito-mase pašnjaka, te odnos mahunarki i trava u tratini postavljen je cilj utvrđivanja utjecaja početka ispaše na ritam porasta, produkciju fito-mase, promjenu florističkog sastava (grupno), iskoristivost fito-mase, te krmnu vrijednost zajednice Arrhenatheretum medioeuropaeum (Br-Bl-19) i Lolio-Cynosuretum (Tx 37) u agro-ekološkim uvjetima Medvednice. Utvrđeno je da razlike u prinosima suhe tvari po rokovima početka napasivanja nisu bile signifikantne. U 2. i 3. godini istraživanja utvrđene su signifikantne razlike (P=1%) u promjeni grupnog florističkog sastava po rokovima početka napasivanja. Također su utvrđene signifikantne razlike (P=1%) u 1. i 2. roku u iskorištenju S.T. u odnosu na 3. i 4. rok. Utvrđen je najviši udio surovih proteina u S.T. u prve dvije godine istraživanja, te u prosjeku u trećem roku početka napasivanja. Dobiveni rezultati i izvedeni zaključci imaju i praktično značenje u određivanju vremena početka napasivanja u proljeće i njegovog utjecaja na produkciju i iskoristivost fito-mase, kao i na floristički i kemijski sastav travnjaka tijekom korištenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA