Pregled bibliografske jedinice broj: 881594
Identifikacija opasnih mjesta na području Bjelovarsko-bilogorske županije
Identifikacija opasnih mjesta na području Bjelovarsko-bilogorske županije, 2016., diplomski rad, diplomski, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 881594 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Identifikacija opasnih mjesta na području Bjelovarsko-bilogorske županije
(Identification of Hazardous Road Locations in Bjelovar-Bilogora County)
Autori
Milivojević, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet prometnih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2016
Stranica
73
Mentor
Šarić, Željko
Ključne riječi
Prometna nesreća, Identifikacija opasnih mjesta, Segmentiranje cestovne mreže na fiksne dijelove, Sliding window metoda.
(Traffic Accident, Identification of Hazardous Locations, Fixed Parts Method, Sliding Window Method.)
Sažetak
Prometna nesreća je događaj na cesti, izazvan kršenjem prometnih propisa, u kojem je sudjelovalo najmanje jedno vozilo u pokretu i u kojem je najmanje jedna osoba ozlijeđena ili poginula, ili u roku od 30 dana preminula od posljedica te prometne nesreće, ili je izazvana materijalna šteta. Karakteristika prometnih nesreća je neravnomjerna rasprostranjenost u cestovnoj mreži, stoga je potrebno identificirati opasna mjesta na cestama kako bi se povećala sigurnost sudionika u prometu sanacijom tj. eliminacijom opasnih mjesta na cestovnoj mreži. Opasna mjesta su lokacije na cestovnoj mreži ili u mreži ulica gdje postoji veća vjerojatnost da će doći do prometne nesreće, ovisno o drugim elementima mreže. Velik broj nesreća događa se na istim mjestima te su takva mjesta razvrstana po određenim kriterijima. U radu se koncentracija prometnih nesreća te identifikacija opasnih mjesta na području Bjelovarsko-bilogorske županije ; analizira na dva načina: segmentiranjem cestovne mreže na fiksne dijelove i segmentiranjem cestovne mreže „Sliding window“ metodom. Kod segmentiranja cestovne mreže na fiksne dijelove, promatrana dionica se dijeli na fiksne dijelove odabrane dužine, pri čemu su sve dužine jednake. Opasna mjesta određuju se prema broju nesreća unutar fiksnih dijelova na koje je cestovna mreža podijeljena. „Sliding window“ metodom opasna mjesta se identificiraju tako da se na promatranoj cesti, tj. cestovnoj mreži odredi okvir određene dužine koji identificira područja s većom koncentracijom prometnih nesreća. U radu su korišteni podaci o prometnim nesrećama koje su se dogodile na području Bjelovarsko-bilogorske županije od 2010. do 2015. godine. Cilj istraživanja je identificiranjem opasnih mjesta na cestovnoj mreži Bjelovarsko-bilogorske županije dobiti relevantne rezultate te pomoću njih prikazati kako metoda segmentiranja cestovne mreže na fiksne dijelove i „Sliding window“ metoda daju različite rezultate u broju opasnih mjesta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport