Pregled bibliografske jedinice broj: 881593
Kamp, koridor, granica: studije izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu
Kamp, koridor, granica: studije izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu / Bužinkić, Emina ; Hameršak, Marijana (ur.). Zagreb: Centar za mirovne studije (CMS) ; Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu ; Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2017 (zbornik)
CROSBI ID: 881593 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kamp, koridor, granica: studije izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu
(Camp, corridor, border: studies of refugeness in contemporary croatian context)
Urednik/ci
Bužinkić, Emina ; Hameršak, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, zbornik, znanstvena
Izdavač
Centar za mirovne studije (CMS) ; Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu ; Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF)
Grad
Zagreb
Godina
2017
Stranica
184
ISBN
978-953-8089-13-8
Ključne riječi
balkanski koridor, balkanska ruta, migracije, izbjeglice
(Balkan corridor, Balkan route, migrations, refugees)
Sažetak
Zbornik Kamp, koridor, granica: studije izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu sadrži sedam analitičkih tekstova proizašlih iz konferencije Kamp, kolodvor, granica: mikrostudije izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu održane 14. i 15. lipnja 2016. godine u Zagrebu. Tekstovi uvršteni u zbornik, s jedne strane, nastoje opisati i analizirati situaciju u Hrvatskoj, ponajprije uspostavu i regulaciju humanitarno-sigurnosnog izbjegličkog koridora i načine komunikacije promjenjivih politika spram koridora i samih izbjeglica, dok s druge, u osloncu na recentnu literaturu teže ponuditi njihovu komparativnu i teorijsku kontekstualizaciju. Njihov je fokus na hrvatskoj dionici izbjegličkog koridora, sa sluhom za njezine različite artikulacije i faze, problematiku njezine javne i medijske reprezentacije, kao i širi društveno-politički kontekst. Radovi u zborniku tako, između ostaloga, otvaraju pitanje društvenog angažmana antropologa i antropologije, analiziraju dominantne medijske diskurse o tzv. izbjegličkoj krizi, ali i njegove alternative, predstavljaju stavove i uvjerenja građana i građanki Hrvatske o izbjeglicama i tzv. izbjegličkoj krizi, opisuju volontersku perspektivu, iskustvo rada i organizacije podrške u izbjegličkom kampu, upućuju na ograničenja i mogućnosti etnografskog istraživanja kampa u Slavonskom Brodu i Opatovcu, nudeći opise i analize njihova izgleda, organizacije i sl.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Marijana Hamresak
(urednik)