Pregled bibliografske jedinice broj: 881259
Integracija izbjeglica u hrvatsko društvo – pravni standardi i upravni kapaciteti na testu
Integracija izbjeglica u hrvatsko društvo – pravni standardi i upravni kapaciteti na testu // Novi (i)migranti u EU: prema izazovima integracije / New (Im)migrants in the EU: Facing the Challenges of Integration (Knjižica sažetaka / Abstracts Booklet) / Župarić-Iljić, Drago ; Klempić Bogadi, Sanja ; Kuti, Simona (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2016. str. 14-14 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 881259 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Integracija izbjeglica u hrvatsko društvo – pravni standardi i upravni kapaciteti na testu
(Integration of refugees into Croatian society: Testing the legal standards and administrative capacity)
Autori
Lalić Novak, Goranka ; Kovač, Anamarija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Novi (i)migranti u EU: prema izazovima integracije / New (Im)migrants in the EU: Facing the Challenges of Integration (Knjižica sažetaka / Abstracts Booklet)
/ Župarić-Iljić, Drago ; Klempić Bogadi, Sanja ; Kuti, Simona - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2016, 14-14
Skup
Novi (i)migranti u EU: prema izazovima integracije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
integracija, izbjeglice, javna uprava, pravni standardi, upravni kapacitet
(integration, refugees, public administration, legal standards, administrative capacities)
Sažetak
U Hrvatskoj je do kraja 2015. ukupno 168 osoba dobilo međunarodnu zaštitu, a očekuje se i prihvat izbjeglica u okviru Europskog sustava za premještanje i preseljenje. S pravne strane izbjeglicama su u Hrvatskoj zajamčena različita prava: pravo na boravak, spajanje obitelji, smještaj, rad, zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, slobodu vjeroispovijesti, besplatnu pravnu pomoć, socijalnu skrb, pomoć pri integraciji u društvo, vlasništvo nekretnine te stjecanje hrvatskog državljanstva. Istodobno, indeks razvijenosti politika integracije migranata (MIPEX) s ukupnom ocjenom 44/100 u 2014. upućuje na to da su imigranti u Hrvatskoj u mnogim aspektima u nepovoljnijem položaju u odnosu na većinsko stanovništvo. Stoga se postavlja pitanje je li hrvatska politika integracije, sadržana prije svega u policy dokumentima i propisima koji uređuju prava i obveze izbjeglica, prikladna za njihovo puno uključivanje u hrvatsko društvo. Jednako je važno pitanje jesu li upravni kapaciteti nadležnih tijela dovoljno razvijeni i dostatni za provedbu pravnih standarda. Upravni kapacitet, prema Izvještaju o javnom upravljanju za 2014. (www.governancereport.org), podrazumijeva skup vještina i kompetencija javne uprave u odnosu na pružanje javnih usluga, regulaciju, koordinaciju i analizu. Dovoljni upravni kapaciteti nužan su preduvjet za uspješnu politiku integracije na nacionalnoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Sažetak je objavljen dvojezično: hrvatsko- engleski.