Pregled bibliografske jedinice broj: 881165
Efekti konsenzualnosti i valjanosti na prihvaćanje zaključaka, procjene sigurnosti i vrijeme odgovaranja kod silogističkih problema
Efekti konsenzualnosti i valjanosti na prihvaćanje zaključaka, procjene sigurnosti i vrijeme odgovaranja kod silogističkih problema // Četvrti sarajevski dani psihologije: Zbornik sažetaka
Sarajevo: Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2016. str. 53-53 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 881165 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Efekti konsenzualnosti i valjanosti na
prihvaćanje zaključaka, procjene sigurnosti i
vrijeme odgovaranja kod silogističkih problema
(Effects of consensuality and validity on
conclusion endorsement, confidence judgments and
response times in syllogistic reasoning)
Autori
Bajšanski, Igor ; Žauhar, Valnea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Četvrti sarajevski dani psihologije: Zbornik sažetaka
/ - Sarajevo : Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2016, 53-53
ISBN
9-772490-236009
Skup
Četvrti sarajevski dani psihologije
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 21.04.2016. - 23.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
metakognicija ; konsenzualnost ; silogizmi ; zaključivanje ; procjena sigurnosti
(metacognition ; consensuality ; syllogisms ; reasoning ; confidence judgments)
Sažetak
U skladu s modelom samo-konzistentnosti (Koriat, 2008, 2013) u nizu eksperimenata pokazano je da je sigurnost u točnost odgovora kod različitih oblika dihotomnih zadataka u prvom redu povezana s konsenzualnošću odgovora, odnosno, frekvencijom odabira toga odgovora. Pri tome, konsenzualni odgovori biraju se brže i s većom sigurnošću nego nekonsenzualni, bez obzira na njihovu točnost. Iako se model u prvom redu odnosi na sigurnost kod dihotomnih zadataka općega znanja, primjenjiv je i na druge domene i na različite vrste zadataka. U ovome radu ispitali smo pretpostavke modela samo-konzistentnosti kod zadataka silogističkog zaključivanja. Cilj istraživanja bio je ispitati razlike u prihvaćanju silogističkih zaključaka, vremenu odgovaranja i procjenama sigurnosti u točnost odgovora s obzirom na valjanost (valjani, nevaljani) i konsenzualnost zaključka (konsenzualni, nekonsenzualni). U eksperimentu je sudjelovalo 37 studenata psihologije. Njihov zadatak bio je evaluirati 16 silogističkih problema. U svakom zadatku prikazane su dvije premise i zaključak, a ispitanici su trebali odrediti slijedi li zaključak iz premisa. U analizi razlika u prihvaćanju zaključaka dobiveno je da se konsenzualni zaključci prihvaćaju u većoj mjeri nego nekonsenzualni, međutim, takva razlika nije dobivene za valjane i nevaljane zaključke. Nadalje, konsenzualni zaključci prihvaćani su s višim procjenama sigurnosti u odnosu na nekonsenzualne zaključke. Osim toga, i valjani su zaključci prihvaćani s višim procjenama sigurnosti u odnosu na nevaljane. Konačno, konsenzualni odgovori prihvaćani su brže nego nekonsenzualni, dok nije bilo razlika u vremenu odgovaranja s obzirom na valjanost zaključka. Dobiveni rezultati jasno idu u prilog modelu samo-konzistentnosti i teoriji metakognitivnog zaključivanja: procjene sigurnosti ne temelje se na nadgledanju točnosti odgovora već se oslanjaju na nedijagnostičke znakove koji su asocirani i s konsenzualnošću odgovora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-4139 - Metakognicija kod kategorijalnog učenja, mišljenja i razumijevanja (METCALTHIC) (Domijan, Dražen, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka