Pregled bibliografske jedinice broj: 881109
Depozicija kemijskih sredstava s antimikrobnim učinkom na tekstilni materijal primjenom plazme
Depozicija kemijskih sredstava s antimikrobnim učinkom na tekstilni materijal primjenom plazme, 2017., diplomski rad, diplomski, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 881109 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Depozicija kemijskih sredstava s antimikrobnim učinkom na tekstilni materijal primjenom plazme
(Deposition of chemical agents with antimicrobial effect on textile material using plasma)
Autori
Ziberi, Flora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.06
Godina
2017
Stranica
63
Mentor
Ercegović Ražić, Sanja
Ključne riječi
plazma, umjetna celulozna vlakna, depozicija sredstva, karboksilne kiseline, HMDSO, srebrov-nitrat, SEM analiza, FTIR-ATR analiza, mikrobiološka učinkovitost
(plasma, man-made celulosic fibres, deposition of agent, carboxylic acids, HMDSO, silver-nitrate, SEM analysis, FTIR-ATR analysis, microbiological effectiveness)
Sažetak
S obzirom na dosadašnja istraživanja primjene plazme na modifikaciju svojstava tekstilnih materijala sa svrhom postizanja poboljšanih ili novih funkcionalnih svojstava (npr. antibakterijskih svojstava, hidrofilnih i sl.), postavljen je plan rada u okviru ovog diplomskog rada. U radu je istražena mogućnost primjene niskotlačne hladne plazme aktivacijom i modifikacijom površine tekstilnih materijala od liocelnih i modalnih vlakana, obradama kisikovom plazmom i nanošenjem (depozicijom) kemijskih sredstava (AgNO3) direktnim postupkom u plazmi. Radi što boljeg vezanja kemijskog sredstva i stvaranja aktivnih centara na razini makromolekule, uvedene su obrade karboksilnim kiselinama (akrilnom kiselinom, sukcinskom kiselinom uz natrij hipofosfit monohidrat kao katalizator i heksametil-disiloksanom). Otopine AgNO3 pripremljene su u apsolutnom etanolu i etilen-glikolu kao otapalima u različitim koncentracijama (0, 05M i 0, 1M). Parametri procesa aktivacije površine ispitivanih vlakana su optimirani kao i postupak depozicije sredstva uz argon kao nosivi plin. Za obrade je korišten niskotlačni plazma uređaj LF-40kHz tip Nano. Utjecaj provedenih obrada ispitan je primjenom skenirajuće elektronske mikroskopije (SEM) radi utvrđivanja promjena na razini morfologije liocelnih i modalnih vlakana, dok su promjene u kemizmu (na razini funkcionalnih skupina) utvrđene primjenom FTIR-ATR analize. Ispitana je antibakterijska učinkovitost otopine srebrovog nitrata metodom mikrodilucije u bujonu dok je antibakterijska učinkovitost obrađenih tkanina od liocelnih i modalnih vlakana ispitana kvantitativnom mikrobiološkom metodom naziva time kill assay. Dobivenim rezultatima utvrđena je antibakterijska učinkovitost liocelnih i modalnih tkanina na bakterijske vrste Escherichia coli i Staphylococcus aureus, ovisno o primijenjenom prekursoru i/ili koncentraciji kao i otapalu srebrovog nitrata. U sljedećoj fazi potrebno je istražiti postojanost obrada plazmom radi trajnosti postignutih modifikacija i funkcionalnog svojstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-5278 - Udobnost i antimikrobna svojstva tekstila i obuće (ComforMicrobTexFoot) (Skenderi, Zenun, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Sanja Ercegović Ražić
(mentor)