Pregled bibliografske jedinice broj: 880330
Potrošači kao nositelji socijalizma. Zaštita potrošača u sustavu društvenoga samoupravljanja i udruženoga rada
Potrošači kao nositelji socijalizma. Zaštita potrošača u sustavu društvenoga samoupravljanja i udruženoga rada // Stvaranje socijalističkoga čovjeka. Hrvatsko društvo i ideologija jugoslavenskoga socijalizma / Duda, Igor (ur.).
Zagreb : Pula: Srednja Europa ; Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, 2017. str. 245-272
CROSBI ID: 880330 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potrošači kao nositelji socijalizma. Zaštita potrošača u sustavu društvenoga samoupravljanja i udruženoga rada
(Consumers as carriers of socialism. Consumer protection in a system of social self-management and associated labour)
Autori
Duda, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Stvaranje socijalističkoga čovjeka. Hrvatsko društvo i ideologija jugoslavenskoga socijalizma
Urednik/ci
Duda, Igor
Izdavač
Srednja Europa ; Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Grad
Zagreb : Pula
Godina
2017
Raspon stranica
245-272
ISBN
978-953-7963-60-6
Ključne riječi
socijalizam, Jugoslavija, zaštita potrošača, samoupravljanje, udruženi rad
(socialism, Yugoslavia, consumer protection, self-management, associated labour)
Sažetak
Iako su savjeti potrošača u Jugoslaviji osnivani tijekom pedesetih, neposredno po uvođenju samoupravljanja, njihova uloga postupno je slabjela i oni su do početka šezdesetih uglavnom prestali s radom. Oživljavanje slijedi krajem toga desetljeća u mjesnim zajednicama, no posebno je izraženo nakon donošenja ustava 1974. kojim je potrošačima izričito zajamčeno pravo na zaštitu. Uloga radnoga čovjeka i građanina kao proizvođača i potrošača dodatno je regulirana Zakonom o udruženom radu 1976. te nizom drugih propisa. Ove su se aktivnosti poklopile s godinama najveće kupovne moći i uspona životnoga standarda na kraju desetljeća. Na republičkoj razini sustav zaštite koordiniralo je Vijeće potrošača unutar Republičke konferencije SSRNH, koje se pak oslanjalo na istovrsna vijeća u općinama te na savjete potrošača u mjesnim zajednicama. Težište rada bilo je upravo na toj najnižoj razini koja je putem društvenih dogovora i samoupravnih sporazuma s trgovačkim i ugostiteljskim osnovnim organizacijama udruženoga rada na svojem području trebala usklađivati interese potrošača i proizvođača. Obično je bila riječ o gustoći maloprodajne mreže i politici cijena, potrebi za duljim radnim vremenom, kvaliteti ponude, korektnijem i ljubaznijem osoblju. Arhiva republičkoga Vijeća potrošača ovdje je ključan povijesni izvor: dokumenti Vijeća, korespondencija s nižim razinama te zapisnici sa sjednica svjedoče o uspjesima i neuspjesima u uspostavi sustava zaštite te na aktiviranju građana i njihovom osvješćivanju o potrošačkim pravima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-1718 - Stvaranje socijalističkoga čovjeka. Hrvatsko društvo i ideologija jugoslavenskoga socijalizma (Socialist Man) (Duda, Igor, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Profili:
Igor Duda
(autor)