Pregled bibliografske jedinice broj: 880282
Toksikološke posljedice oružja za masovno uništavanje i noksa u suvremenom ratovanju i terorizmu
Toksikološke posljedice oružja za masovno uništavanje i noksa u suvremenom ratovanju i terorizmu // Arhiv za higijenu rada i toksikologiju, 61 (2010), 2; 247-256 doi:10.2478/10004-1254-61-2010-1995 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 880282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toksikološke posljedice oružja za masovno uništavanje i noksa u suvremenom ratovanju i terorizmu
(Toxicological Effects of Weapons of Mass Destruction and Noxious Agents in Modern Warfare and Terorrism)
Autori
Vučemilović, Ante
Izvornik
Arhiv za higijenu rada i toksikologiju (0004-1254) 61
(2010), 2;
247-256
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
bedrenica ; bojni otrovi ; genetski modifi cirane bakterije ; iperit ; nuklearno-biološkokemijska obrana ; osiromašeni uran ; polimerno predivo “paučina” ; polonij-210 ; salmonela ; sarin ; vojne operacije
(anthrax, biomedicine, cobweb-like polymer fi bre, depleted uranium, genetically modifi ed)
Sažetak
Oružja za masovno uništavanje najbolji su primjer uporabe civilizacijskih tehnoloških dostignuća u štetne svrhe i protiv ljudske civilizacije. Unatoč nastojanjima oko kontrole i smanjenja njihove količine, rizik zbog samoga postojanja pa čak i širenja zahtijeva da se o njihovoj uporabi i dalje vodi računa i da se povećaju obrambene mjere – nuklearno-biološko-kemijske obrane (NBKO). Osim suvremenog vojnika koji je u vojnim i mirovnim operacijama diljem svijeta izložen raznim noksama kemijskog, biološkog i radiološkog podrijetla, nezaštićeno i uglavnom slabo educirano civilno stanovništvo može biti izloženo terorističkim napadima. Oružja za masovno uništavanje i nokse kemijskog, biološkog i radiološkog podrijetla uzrokuju razne toksikološke posljedice, a bez obzira na njihovo podrijetlo, imaju zajednički nazivnik djelovanja – poremećaj fi ziološkog stanja u organizmu. Poremećaji proizašli nakon izlaganja tim noksama nerijetko se teško determiniraju, dijagnosticiraju i liječe. U ovome su radu s biomedicinskog aspekta obrađene važnije nokse kemijskog, biološkog i radiološkog podrijetla na temelju odabranih primjera iz terorizma i suvremenog ratovanja: polonij-210, osiromašeni uran, salmonela, bedrenica (antraks), genetički modifi cirane bakterije, polimerno predivo “paučina” i bojni otrovi sarin i iperit.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982464-2460 - Dobivanje struktura nalik Langerhansovim otočićima iz matičnih stanica miša (Hadžija, Mirko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zagrebu
Profili:
Ante Vučemilović
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
- MEDLINE