Pregled bibliografske jedinice broj: 877511
Krizni menadžment i kritične infrastrukture
Krizni menadžment i kritične infrastrukture // Zbornik radova 10.Međunarodna znanstveno - stručna konferencija "Dani kriznog upravljanja" / Nađ Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2017. str. 103-114 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 877511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Krizni menadžment i kritične infrastrukture
(Crisis management and critical structure)
Autori
Mihaljević, Branko ; Čuljak, Vedran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 10.Međunarodna znanstveno - stručna konferencija "Dani kriznog upravljanja"
/ Nađ Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2017, 103-114
ISBN
978-953-7716-77-6
Skup
10.Međunarodna znanstveno - stručna konferencija "Dani kriznog upravljanja"
Mjesto i datum
Tuheljske Toplice, Hrvatska, 24.05.2017. - 26.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kriza ; krizni menadžment ; kritične infrastrukture
(crisis ; crisis management ; critical infrastructure)
Sažetak
Brojni događaji i opasnosti kao na primjer nuklearna nesreća u Fukushima I, ekološke katastrofe, potresi, poplave, svjetska gospodarska kriza, migracije i trenutne prijetnje terorističkim napadima imaju zajedničku osnovu – rizik. Današnje društvo rizika je moderni koncept, koji pokušava predvidjeti posljedice odluka građana koje se mogu ili ne mogu kontrolirati. Globalna priroda opasnosti ima dvije dimenzije: stvara nove obrasce za političko društvo rizika i istovremeno nedosljednosti i nejednakosti u vezi s onima koji su pogođeni tim opasnostima. Danas je kriza sastavni dio poslovanja i ne može se odvojiti od redovitih djelatnosti. Krize entitetima nanose financijsku štetu i narušavaju njihov ugled. Posljednjih nekoliko godina došlo je do značajnog povećanja broja razornih kriza širom svijeta. Potencijali i eskaliranje kriza danas su veći nego ikada prije zbog povezanosti i međuovisnosti suvremenog društva. Krizni menadžment kao posebna disciplina dugo nije izazivao poseban interes autora. Najveći broj publikacija počeo se pojavljivati krajem 1970-ih i početkom 1980- ih godina. Ovaj novi, brzo razvijajući koncept posebno je došao do izražaja nakon dramatičnih događaja od 11. rujna 2001. godine u SAD. Kritične infrastrukture postaju predmet brojnih rasprava u SAD početkom 1980- ih godina zbog svoje zastarjelosti i tehničkih kriza. Kada je državna sigurnost postala nacionalni interes i prioritet, i koncept kritične infrastrukture je postao vrlo važan te je ukazivao na potrebu nastanka, razvoja i primjene u teoriji i praksi. Sve aktualnija pitanja i potrebe zaštite kritičnih infrastruktura zahtijevaju standardizaciju i nameću potrebu sveobuhvatne zaštite imajući u vidu brojne komponente i aspekte kritičnih infrastruktura. Bez obzira na brojne napore entiteta da smanje faktore koji mogu dovesti do nesreća, krize su ipak neizbježne zbog složenosti suvremenih tehnologija, ljudskog faktora i velike međuovisnosti gospodarskih djelatnosti. Suština kriznog menadžmenta je pronalaženje potencijala za uspjeh u kriznim situacijama, te u upravljanju i zaštiti kritičnim infrastrukturama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija