Pregled bibliografske jedinice broj: 877489
Utjecaj električnih vozila na razvoj prijenosnog sustava
Utjecaj električnih vozila na razvoj prijenosnog sustava // MIPRO 2017 - Informacijska i komunikacijska tehnologija u elektroprivrednoj djelatnosti /HEP / Komen, Vitomir ; Ćućić, Renato ; Periša, Ivan (ur.).
Rijeka: Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2017. str. 14-20 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 877489 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj električnih vozila na razvoj prijenosnog sustava
(Electric Vehicles Impact on Transmission System Developement)
Autori
Pavić, Ivan ; Capuder, Tomislav ; Kuzle, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
MIPRO 2017 - Informacijska i komunikacijska tehnologija u elektroprivrednoj djelatnosti /HEP
/ Komen, Vitomir ; Ćućić, Renato ; Periša, Ivan - Rijeka : Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2017, 14-20
ISBN
978-953-233-094-6
Skup
MIPRO 2017 40. jubilarni međunarodni skup
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.05.2017. - 26.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
električna vozila, prijenosni sustav
(electric vehicles, transmission system)
Sažetak
Novim smjernicama vladajućih politika te novim potrebama krajnjih korisnika mreže pojavljuju se i novi zahtjevi na vođenje i planiranje prijenosnog sustava kao krovne infrastrukture za sve elektroenergetske djelatnosti. Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora energije u mnogim zemljama se postepeno pretvara u standardni način dobave energije. Do određene razine integracije, naslijeđena fleksibilnost sustava je dovoljna da se othrva novoj varijabilnosti i nepredvidljivosti. Veliki prihvat proizvodnje na obnovljive izvore energije iziskuje odgodu dekomisije konvencionalnih jedinica i ulaganje u nove fleksibilne (konvencionalne) kapacitete. Takve investicije nisu primamljive niti investitorima niti kreatorima dugoročne energetske politike. Sa strane potrošnje može se dogoditi slična situacija kao i kod proizvodnje. Nefleksibilni potrošači stvaraju dodatne zahtjeve na ulaganja u mrežu, na potrebu za rezervom, za novim vršnim jedinicama i sl. Koncepti kao što su mikromreže, upravljiva potrošnja ili spremnici energije mogu značajno smanjiti navedene potrebe ako se ponašaju prate mrežne i tržišne signale. Električna vozila su izvrstan primjer nove potrošnje u sustavu koja može stvoriti pogodnosti za prijenosni sustav i za korisnike vozila, ali i omogućiti daljnju integraciju obnovljivih izvora. Rad će predstaviti koristi planske integracije električnih vozila u sustav te probleme koji se mogu pojaviti ako se njihova integracija tretira kao nova pasivna potrošnja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb