Pregled bibliografske jedinice broj: 877479
Bryophyte flora of the Northern Velebit National park
Bryophyte flora of the Northern Velebit National park // Zbornik sažetaka Znanstveno-stručnog skupa "Od istraživanja k dobrom upravljanju Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit" / Krušić Tomaić, Irena ; Lupret-Obradović, Svjetlana ; Šilić, Tea (ur.).
Krasno: Javna ustanova "Nacionalni park Sjeverni Velebit", 2017. str. 4-5 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 877479 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bryophyte flora of the Northern Velebit National park
Autori
Alegro, Antun ; Šegota, Vedran ; Papp, Beata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka Znanstveno-stručnog skupa "Od istraživanja k dobrom upravljanju Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit"
/ Krušić Tomaić, Irena ; Lupret-Obradović, Svjetlana ; Šilić, Tea - Krasno : Javna ustanova "Nacionalni park Sjeverni Velebit", 2017, 4-5
ISBN
978-953-7552-09-1
Skup
Znanstveno-stručni skup "Od istraživanja k dobrom upravljanju Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit"
Mjesto i datum
Krasno, Hrvatska, 24.05.2017. - 25.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bryophytes ; Northern Velebit ; Arpad Degen ; geoelement
Sažetak
Flora mahovina je jedan od slabije poznatih aspekata biljne raznolikosti Hrvatske, no Velebit je jedno od područja koje je najbolje istraženo u hrvatskom kontekstu zahvaljujući nekolicini istraživača. Árpád Degen u djelu Flora Velebitica III (1938) vrlo opsežno obrađuje floru mahovina. Štoviše, Degen se nije zaustavio na flori mahovina već je predložio i prvu biogeografiju velebitskih mahovina. No, iako je Degen obuhvatio cijelu planinu u svojim istraživanjima, materijal je sabirao većinom uz tadašnje putove koji su vodili preko planine, tako da je područje današnjeg NP Sjeverni Velebit ostalo gotovo u potpunosti nepokriveno. Drugi važan istraživač mahovina na Velebitu je bio Ivo Horvat. On je u svom radu Građa za briogeografiju Hrvatske (1932) objavio rezultate vlastitih brioloških istraživanja. Iako su njegova istraživanja opsegom znatno manja u odnosu na Degenova, više zalazi u područje sjevernog Velebita. Nova istraživanja mahovina u NP Sjeverni Velebit započinju 2011. godine i traju do danas. U tom razdoblju zabilježeno je ukupno 200-tinjak vrsta, od čega ih je čak 16 novih za floru Hrvatske, šest ih se nalazi u Crvenoj knjizi mahovina Europe, a dodatnih 18 se može smatrati rijetkim u jugoistočnoj Europi. S obzirom na florne elemente dominiraju borealno-montane vrste, sa subarktičko-alpskim vrstama, a tek nakon njih slijede temperatne i temperatno-montane vrste, tako da se može reći da vršni dijelovi Nacionalnog parka Sjeverni Velebit imaju pravu planinsku floru s vrstama sjevernjačke rasprostranjenosti. Na području Alana, koji je kao prijevoj najviše pod utjecajem mora nalaze se i submediteranske vrste u širem smislu (tj. uključujući i submediteransko-oceanske i submediteransko-montane vrste).
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb