Pregled bibliografske jedinice broj: 877377
Primjena bespilotnih letjelica i Copernicus podataka za praćenje stanja u nacionalnim parkovima
Primjena bespilotnih letjelica i Copernicus podataka za praćenje stanja u nacionalnim parkovima // Znanstveno-stručni skup "Od istraživanja k dobrom upravljanju Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit" / Krušić Tomaić, Irena ; Lupret-Obradović, Svjetlana ; Šilić, Tea (ur.).
Krasno: Javna ustanova "Nacionalni park Sjeverni Velebit", 2017. str. 8-9 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 877377 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena bespilotnih letjelica i Copernicus podataka za praćenje stanja u nacionalnim parkovima
(Application of Unmanned Aerial Vehicles and Copernicus data for monitoring in national parks)
Autori
Bačić, Željko ; Šugar, Danijel ; Nevistić, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Znanstveno-stručni skup "Od istraživanja k dobrom upravljanju Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit"
/ Krušić Tomaić, Irena ; Lupret-Obradović, Svjetlana ; Šilić, Tea - Krasno : Javna ustanova "Nacionalni park Sjeverni Velebit", 2017, 8-9
ISBN
978-953-7552-09-1
Skup
Znanstveno-stručni skup "Od istraživanja k dobrom upravljanju Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit"
Mjesto i datum
Krasno, Hrvatska, 24.05.2017. - 25.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bespilotne letjelice, Copernicus program, daljinska istraživanja, 3D model
(Unmanned Aerial Vehicle, Copernicus programme, remote sensing, 3D model)
Sažetak
Nacionalni parkovi zbog svoje vrijednosti za čovječanstvo predmet su posebne pozornosti stručne i svekolike javnosti. Metode snimanja iz zraka (aerofotogrametrijske) uvijek su korištene za praćenje stanja na području nacionalnih parkova. Danas su ove tehnike dobile novu dimenziju uslijed razvoja metoda i sustava daljinskog istraživanja sa satelita, kao što je europski sustav Copernicus, koje omogućuju brzo i periodično praćenje velikih prostora, odnosno korištenja bespilotnih letjelica, koje omogućuju visokoprecizna snimanja manjih lokaliteta od posebnog interesa u optimalnim vremenskim razdobljima. Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu kao imenovani Copernicus Relay i Copernicus Academy predstavnik Hrvatske i institucija koja se intenzivno bavi primjenom bespilotnih letjelica, u suradnji s Javnom ustanovom Nacionalni park Sjeverni Velebit proveo je istraživanja tijekom proljeća 2016. godine o mogućnostima primjene bespilotnih letjelica u Nacionalnom parku. U okviru izrade više diplomskih radova korištena je bespilotna letjelica s fiksnim krilom SenseFly eBee za snimanje mikro lokaliteta doline Velikog Lubenovca i vrha Veliki Kozjak. Iz jednog leta, koji je otprilike trajao 30 minuta, snimljena je 201 fotografija i dobiven oblak točaka. Iz njega su izrađeni proizvodi 3D model, digitalni model površine i ortofoto prikaz („karta“). Istraživanje je bilo usmjereno na postizanje očekivane točnosti navedenih proizvoda, odnosno definiranje kriterija kojima će se osigurati očekivane točnosti u dva bitno različita, za snimanje kritična, reljefna oblika, konkavnog (Veliki Lubenovac) i konveksnog (Veliki Kozjak), što je i postignuto. U sinergiji s daljinskim opažanjima dobivenim iz Copernicus programa opažanja Zemlje razvijenog od strane Europske svemirske agencije, odnosno Europske komisije, moguće je dobiti cjelovite, multispektralne i temporalne prikaze koji se mogu primjenjivati u području zaštite prirode, praćenju klimatskih promjena i drugih bitnih značajki potrebnih za dobro upravljanje nacionalnim parkovima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb