Pregled bibliografske jedinice broj: 876515
Dijagnostika i liječenje infekcija mokraćnog sustava odraslih osoba
Dijagnostika i liječenje infekcija mokraćnog sustava odraslih osoba // Knjiga sažetaka 12. osječki urološki dani, 5. osječki nefrološki dani, 4. sekcija medicinskih sestara i tehničara urologije i nefrologije / Organizacijski i znanstveni odbor (ur.).
Osijek, Hrvatska: Zavod za urologiju KBC Osijek, 2017. (pozvano predavanje, domaća recenzija, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 876515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dijagnostika i liječenje infekcija mokraćnog sustava odraslih osoba
(Diagnosis and treatment of urinary tract infections in adults)
Autori
Drenjančević, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka 12. osječki urološki dani, 5. osječki nefrološki dani, 4. sekcija medicinskih sestara i tehničara urologije i nefrologije
/ Organizacijski i znanstveni odbor - : Zavod za urologiju KBC Osijek, 2017
Skup
12. osječki urološki dani, 5. osječki nefrološki dani, 4. sekcija medicinskih sestara i tehničara urologije i nefrologije
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 11.05.2017. - 13.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
infekcije mokraćnog sustava ; dijagnostika ; liječenje
(urinary tract infections ; diagnosis ; treatment)
Sažetak
U infekcije mokraćnog sustava (IMS) ubrajamo niz različitih sindroma koji predstavljaju jedne od najučestalijih bakterijskih infekcija odraslih osoba te su važan razlog propisivanja antibiotika. Populacija žena je osobito pogođena urinarnim infekcijama te oko 50% žena oboli od barem jedne epizode IMS u životu. U etiologiji IMS-a prevladavaju bakterije iz porodice Enterobacteriaceae: kod izvanbolničkih bolesnika prevladava Eschericiha coli, dok se kod hospitaliziranih češće susreću i druge gram negativne vrste i rjeđi bakterijski uzročnici te gljive. U laboratorijskoj dijagnostici nekompliciranih IMS kod izvanbolničkih pacijenta kultivacija urina često nije neophodna, no mikrobiološka obrada mokraće je nužna kod rekurentnih infekcija izvanbolničkih pacijenta kao i kod neuspjeha liječenja nekompliciranih infekcija, a osobito u evaluaciji i zbrinjavanju kompliciranih i IMS-a hospitaliziranih pacijenata. U današnjoj eri bakterijske rezistencije koja doseže svoje najcrnje prognoze, mikrobiološka dijagnostika IMS ostaje osobito važna u određivanju osjetljivosti bakterijskih patogena na antibiotike i nadzorom nad širenjem bakterijske rezistencije. Urin za mikrobiološku pretragu se može uzeti na više načina što ovisi o populaciji bolesnika i njihovoj mogućnosti za sudjelovanje u procesu uzorkovanja. S obzirom na raznovrsnost kliničke prezentacije kao i osobitosti populacije te dijagnostičkog i terapijskog postupka, sukladno hrvatskim nacionalnim smjernicama i njihovim dopunama, IMS u odraslih osoba iz praktičnih razloga možemo podijeliti u nekoliko skupina: akutne nekomplicirane IMS donjeg urotrakta žena, akutni nekomplicirani pijelonefritis, komplicirane IMS žena, akutne IMS muškaraca koji imaju i sustavne simptome, IMS muškaraca koji imaju tegobe koje odgovaraju bakterijskom prostatitisu i IMS trudnica. Unatoč tome što je urin fiziološki sterilna tekućina, nalaz bakterija u urinu ujedno ne znači da se radi o infekciji zbog moguće kontaminacije uzorka bakterijskom florom distalnog dijela mokraćne cijevi. Etiološka dijagnostika i određivanje osjetljivosti na antibiotike izoliranih uzročnika ima važnu primjenu u skupinama bolesnika i kliničkih sindroma IMS sa svrhom poboljšanja i optimizacije dijagnostičkog procesa kao i terapijskog postupka s ciljem racionalne potrošnje antibiotika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek
Profili:
Domagoj Drenjančević
(autor)