Pregled bibliografske jedinice broj: 875377
Uloga i razvoj sustava jamstva podrijetla električne energije
Uloga i razvoj sustava jamstva podrijetla električne energije, 2016., postdiplomski specijalisticki, Ekonomski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 875377 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga i razvoj sustava jamstva podrijetla električne energije
(Role and development of the origin guarantee system of electricity)
Autori
Žužić, Ida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, postdiplomski specijalisticki
Fakultet
Ekonomski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
17.10
Godina
2016
Stranica
94
Mentor
Žiković, Saša
Ključne riječi
jamstvo podrijetla električne energije, registar jamstva podrijetla, objavljivanje podataka o podrijetlu primarnog izvora, tijelo nadležno za izdavanje jamstva podrijetla
(guarantee of the origin of electricity, register of origin guarantee, publication of data on the origin of the primary source, competent authority for issuing the origin guarantee)
Sažetak
Europski regulatorni okvir kroz Direktivu 2009/28/EZ o korištenju obnovljivih izvora energije objedinjuje nekoliko sektora iz područja korištenja obnovljivih izvora energije, a to su proizvodnja električne energije, proizvodnja energije za grijanje i hlađenje te korištenje biogoriva i električne energije dobivene iz obnovljivih izvora energije u transportu. Jedan od zahtjeva iz predmetne direktive jest i implementacija sustava jamstva podrijetla električne energije sukladno obvezi iz Direktive 2009/72/EZ o objavljivanju podataka o podrijetlu primarnog izvora energije. EU je kroz europsko zakonodavstvo definirala pojam jamstva podrijetla električne energije kako bi se omogućila trgovina energijom proizvedenom iz OIE i kupcima zajamčila razvidnost u kupovini takve energije. Upravo jamstvo podrijetla dalo je električnoj energiji „zeleno“ obilježje, tj. značilo da je proizvođač proizveo određeni iznos električne energije upravo iz OIE. Uz to, Direktiva 2003/54/EC obvezala je sve države članice EU da implementiraju kroz svoje zakonodavstvo shemu objavljivanja podataka o primarnom gorivu. Implementacija sustava jamstva podrijetla je vremenom standardizirana što je u konačnici imalo za posljedicu slobodnu, jednostavnu i razvidnu trgovina jamstvima podrijetla koja su prepoznata kao jedini alat za objavu podataka o podrijetlu primarnog izvora energije. Sustav jamstva podrijetla je uspješno implementiran u Republici Hrvatskoj tijekom 2015. godine kada su izdana po prvi put jamstva podrijetla za domaću proizvodnju električne energije. Financijska analiza pokazuje kako je za očekivati daljnju registraciju proizvodnih postrojenja iz Republike Hrvatske u registar jamstava podrijetla, ulazak novih sudionika, a u prvom redu opskrbljivača koji će sve više nuditi krajnjim kupcima tarifne modele sa zajamčenom strukturom električne energije, a što će sve imati za posljedicu povećanje likvidnosti tržišta jamstva podrijetla u Republici Hrvatskoj i sve veću uporabu u praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-2203 - Ekonomski i socijalni učinci reformi energetskog sektora na održivi ekonomski rast (ESEESRSEG) (Vlahinić-Dizdarević, Nela, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka
Profili:
Saša Žiković
(mentor)