Pregled bibliografske jedinice broj: 874943
Ihtiofauna Parka prirode Vransko jezero
Ihtiofauna Parka prirode Vransko jezero // Znanstveno stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem Upravljanje jezerima i akumulacijama u hrvatskoj i okrugli stol o aktualnoj problematici Vranskog jezera kod Biograda na Moru. Zbornik radova / Rubinić, Josip (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu voda, 2017. str. 227-235 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 874943 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ihtiofauna Parka prirode Vransko jezero
(Ichthyofauna of the Vrana Lake Nautre park)
Autori
Mustafić, Perica ; Marčić, Zoran ; Zanella, Davor ; Ćaleta, Marko ; Buj, Ivana ; Horvatić, Sven ; Mrakovčić, Milorad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Znanstveno stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem Upravljanje jezerima i akumulacijama u hrvatskoj i okrugli stol o aktualnoj problematici Vranskog jezera kod Biograda na Moru. Zbornik radova
/ Rubinić, Josip - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu voda, 2017, 227-235
ISBN
978-953-96071-4-0
Skup
Znanstveno stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem Upravljanje jezerima i akumulacijama u hrvatskoj i okrugli stol o aktualnoj problematici Vranskog jezera kod Biograda na Moru
Mjesto i datum
Biograd na Moru, Hrvatska, 04.05.2017. - 06.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
popis ribljih vrsta, povijesni podaci
(list of fish species, historical data)
Sažetak
Ihtiološka istraživanja značajki zajednice riba Parka prirode Vransko jezero provedena su u dva terenska izlaska u proljeće i jesen 2016. godine. Ihtiofauna je uzorkovana mrežama i elektroagregatom. Zabilježeno je 14 vrsta riba iz devet porodica. Ihtiofauna Vranskog jezera sastoji se od tri elementa: autohtonih slatkovodnih vrsta, alohtonih slatkovodnih vrsta te morskih vrsta koje povremeno koriste boćatu vodu. Autohtone slatkovodne ribe su drlja, glavočić vodenjak, riječna babica i jegulja, alohtone slatkovodne vrste su babuška, bezribica, šaran, som, gambuzija i sunčanica, a morske vrste koje povremeno koriste boćatu vodu su cipli i oliga. Ihtiomasom i brojnošću dominira drlja (Scardinius dergle), a značajno su zastupljene gambuzija, oliga, sunčanica i babuška. Rezultat ovog istraživanja uspoređen je sa prijašnjim ihtiološkim istraživanjima na ovog područja. Zanimljivo, nije zabilježen niti jedan primjerak štuke (Esox lucius). U ovom je radu prikazan i pregled svih dosadašnjih objavljenih istraživanja Vranskog jezera.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Profili:
Davor Zanella
(autor)
Zoran Marčić
(autor)
Perica Mustafić
(autor)
Sven Horvatić
(autor)
Milorad Mrakovčić
(autor)
Ivana Buj
(autor)
Marko Ćaleta
(autor)