Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 874166

Prikaz neurofibrila u živčanim stanicama


Maltašić, Ksenija
Prikaz neurofibrila u živčanim stanicama, 2015., diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet, Osijek


CROSBI ID: 874166 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Prikaz neurofibrila u živčanim stanicama
(Neurofibrils presentation in neurones)

Autori
Maltašić, Ksenija

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski

Fakultet
Medicinski fakultet

Mjesto
Osijek

Datum
23.03

Godina
2015

Stranica
30

Mentor
Belovari, Tatjana

Ključne riječi
Bielschowsky metoda bojenja, neurofibrile, neuron, Nisslova metoda bojenja, Nisslova tjelešca
(Bielschowsky staining method, neurofibriles, neuron, Nissl staining method, Nissl bodies)

Sažetak
Živčani sustav građen je od neurona i glija-stanica. Neuron se sastoji od perikariona, dendrita i aksona. Perikarion je hranidbeno središte neurona, dendriti su razgranati nastavci kojima se povećava površina za primanje podražaja, a akson je nastavak koji služi za prijenos živčanog impulsa. Održavanje složenog oblika neuronima omogućuje citoskelet, u čijem se sastavu nalaze brojni neurofilamenti i mikrotubuli. Neurofilamenti su intermedijarni filamenti, koji se ne mogu vidjeti svjetlosnim mikroskopom. Pod djelovanjem nekih fiksativa, oni se grupiraju u snopove – neurofibrile, koje se mogu prikazati impregnacijskim metodama. Cilj ovog rada bio je prikazati neurofibrile u neuronima iz različitih dijelova živčanog sustava pomoću Bielschowsky metode bojenja. S obzirom na to da ta metoda ne prikazuje citoplazmatske pojedinosti neurona, uzorci tkiva središnjeg živčanog sustava obojeni su i metodom bojenja hemalaun-eozinom i Nisslovom metodom. U ovom radu su korišteni uzorci humanih tkiva pohranjeni u Histološkoj zbirci Katedre za histologiju i embriologiju. Tri uzorka velikog mozga, tri uzorka malog mozga i tri uzorka kralježnične moždine uklopljena u parafin izrezana su na rezove debljine 9 µm. Po tri reza od svakog uzorka obojena su hemalaun-eozinom, Nisslovom metodom i metodom po Bielschowskom, a dobiveni preparati analizirani su svjetlosnim mikroskopom. U preparatima obojenim hemalaun-eozinom mogle su se prepoznati jezgra i bazofilna citoplazma neurona. Metodom bojenja po Nisslu bilo je vidljivo tijelo neurona i u njemu Nisslova tjelešca te početni dijelovi citoplazmatskih nastavaka. Metodom impregnacije po Bielschowskom u aksonima su se prikazale neurofibrile, poput tamno obojenih tankih niti. Metoda bojenja po Bielschowskom pogodna je za prikaz neurofibrila u neuronima.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek

Profili:

Avatar Url Tatjana Belovari (mentor)


Citiraj ovu publikaciju:

Maltašić, Ksenija
Prikaz neurofibrila u živčanim stanicama, 2015., diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet, Osijek
Maltašić, K. (2015) 'Prikaz neurofibrila u živčanim stanicama', diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet, Osijek.
@phdthesis{phdthesis, author = {Malta\v{s}i\'{c}, Ksenija}, year = {2015}, pages = {30}, keywords = {Bielschowsky metoda bojenja, neurofibrile, neuron, Nisslova metoda bojenja, Nisslova tjele\v{s}ca}, title = {Prikaz neurofibrila u \v{z}iv\v{c}anim stanicama}, keyword = {Bielschowsky metoda bojenja, neurofibrile, neuron, Nisslova metoda bojenja, Nisslova tjele\v{s}ca}, publisherplace = {Osijek} }
@phdthesis{phdthesis, author = {Malta\v{s}i\'{c}, Ksenija}, year = {2015}, pages = {30}, keywords = {Bielschowsky staining method, neurofibriles, neuron, Nissl staining method, Nissl bodies}, title = {Neurofibrils presentation in neurones}, keyword = {Bielschowsky staining method, neurofibriles, neuron, Nissl staining method, Nissl bodies}, publisherplace = {Osijek} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font