Pregled bibliografske jedinice broj: 8741
Primjena metode analize trajektorija za potrebe praćenja stanja okoliša
Primjena metode analize trajektorija za potrebe praćenja stanja okoliša // Zaštita zraka '97 : priopćenja / Šega, Krešimir ; Fugaš, Mirka ; Vančina, Franjo (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 1997. str. 181-195 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 8741 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena metode analize trajektorija za potrebe praćenja stanja okoliša
(Air trajectory analisis in environmental air pollution studies)
Autori
Bajić, Alica ; Vidič, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zaštita zraka '97 : priopćenja
/ Šega, Krešimir ; Fugaš, Mirka ; Vančina, Franjo - Zagreb : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 1997, 181-195
Skup
Prvi hrvatski znanstveno-stručni skup "Zaštita zraka '97"
Mjesto i datum
Crikvenica, Hrvatska, 16.10.1997. - 18.10.1997
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
regionalni i daljinski prijenos onečišćenja; trajektorije; kemijski sastav oborine; taloženje onečišćenja
Sažetak
Valjano tumačenje informacija dobivenih mjerenjima i razlučivanje procesa na različitim vremenskim i prostornim skalama - lokalnoj, regionalnoj i globalnoj - najčešće nije jednostavno. Da bi se procijenio utjecaj različitih izvorišnih područja emisije onečišćenja na nekoj lokaciji ili u regiji kao cjelini primjenjuju se različite metode analize. Međutim, u osnovi svih metoda je matematički model transporta i depozicije onečišćenja. U ovome radu su, na osnovi meteoroloških podataka za područje Europe, izračunate trajektorije - putanje duž kojih se odvijao prijenos onečišćenja na naše područje. Kao područje utjecaja uzeta je lokacija planinske meteorološke postaje Zavižan, za koju je 1996. godinu proračunato 366 trajektorija i klasificirano u pet statistički značajnih klastera. Podaci Zavižana nisu pod neposrednim utjecajem lokalne industrije, odnosno urbane sredine, pa su učinci superponiranja više različitih vrsta utjecaja zbog toga zanemarivi. Analiza je izrađena za proljeće, ljeto, jesen i zimu. Uz svaki klaster i svaku sezonu analizirani su pridruženi podaci kemijskog sastava oborine i njihova povezanost s tipovima strujanja.
Opisani tip analize ovisnosti stanja okoliša o meteorološkim uvjetima i procesima na danom području daje osnovu za mnoge studije utjecaja na okoliš, a osobito je koristan za analizu mogućih utjecaja u osjetljivim ekosustavima, nacionalnim parkovima, parkovima prirode, šumskom i poljoprivrednim područjima, dakle svim onim područjima koja su ugrožena taloženjem onečišćenja iz različitih izvora emisije udaljenih od nekoliko desetaka do više stotina kilometara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija