Pregled bibliografske jedinice broj: 872392
Od očekivanja "nove Švicarske" do recesijskog iskustva Europske unije: obrisi sociopolitičkog konteksta afirmacije populizma u Hrvatskoj
Od očekivanja "nove Švicarske" do recesijskog iskustva Europske unije: obrisi sociopolitičkog konteksta afirmacije populizma u Hrvatskoj // Političke analize, 7 (2017), 1; 3-8 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 872392 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Od očekivanja "nove Švicarske" do recesijskog iskustva Europske unije: obrisi sociopolitičkog konteksta afirmacije populizma u Hrvatskoj
(From expectations of a ‘new Switzerland’ to the recession experiences of the EU: The outlines of the socio-political context of the affirmation of populism in Croatia)
Autori
Mustapić, Marko
Izvornik
Političke analize (1847-4977) 7
(2017), 1;
3-8
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
populizam, socio-politički kontekst, demokracija, tranzicija, Hrvatska
(populism, socio-political context, democracy, transition, Croatia)
Sažetak
Autor u ovom radu ne ulazi u šire rasprave o teorijskim pristupima populizmu. U fokusu ima ključne odrednice političkog i socijalnog konteksta koje su determinirale razvoj mlade demokracije u Hrvatskoj. Pritom se ne smije iz vida gubiti modernizacijske i političke procese koji su se paralelno odvijali na europskoj i globalnoj razini. U tom je kontekstu posljednjih godina došlo do jačanja donedavno marginalnih populističkih aktera širom Europe. Hrvatska politička scena je posljednja dva desetljeća polarizirana oko HDZ-a i SDP-a. Pored toga, posve je razvidno da su brojne 'mainstream' stranke već dugi niz godina opterećene različitim aferama: korupcijom, nepotizmom, nesposobnošću, nestručnošću itd. Navedeno pogubno narušava ionako slabo povjerenje građana u političke institucije, posebno u političke stranke. Dakle, visoko nepovjerenje u političkim stranke, uz postojeće ekonomske probleme, ključni su poticaj za daljnju afirmaciju populizma i rast rejtinga populističkih aktera u redovitim istraživanjima javnog mnijenja u Hrvatskoj. Autor zaključuje da socio-politički procesi u hrvatskom kontekstu potvrđuju Muddeovu tezu da je populizam postao dio mainstream politike i da se može govoriti o populističkom 'duhu vremena'.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Marko Mustapić
(autor)