Pregled bibliografske jedinice broj: 871610
Okružnice i dopisi za vrijeme Stjepana Adžića, vanjskoga vikara pečuškoga biskupa u Slavoniji (761. – 1781.)
Okružnice i dopisi za vrijeme Stjepana Adžića, vanjskoga vikara pečuškoga biskupa u Slavoniji (761. – 1781.) // Život i djelo Stjepana Adžića (1730. – 1789.) / Bilić, Anica (ur.).
Zagreb : Vinkovci: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2016. str. 277-297 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 871610 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Okružnice i dopisi za vrijeme Stjepana Adžića, vanjskoga vikara pečuškoga biskupa u Slavoniji (761. – 1781.)
(Circulars and Letters in the Time of Stjepan Adžić, Vicar Forane of the Bishop of Pécs in Slavonia (1761-1781))
Autori
Božić Bogović, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Život i djelo Stjepana Adžića (1730. – 1789.)
/ Bilić, Anica - Zagreb : Vinkovci : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2016, 277-297
ISBN
978-953-347-126-6
Skup
Život i djelo Stjepana Adžića (1730. – 1789.)
Mjesto i datum
Drenovci, Hrvatska; Vinkovci, Hrvatska, 19.04.2012. - 20.04.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Stjepan Adžić, Pečuška biskupija, okružnice, dopisi, svećenici
(Stjepan Adžić, the diocese of Pécs, circular letters, letters, priests)
Sažetak
Kraljevske, biskupske i vikarske okružnice te dopisi iz razdoblja u kojem je vanjski vikar pečuškoga biskupa u Slavoniji bio Stjepan Adžić (1730.-1789.) pružaju mogućnost uvida u različite vidove prošlosti istočne Slavonije i zapadnoga Srijema u drugoj polovici 18. stoljeća. Budući da se u spomenutim spisima nalazi niz činjenica koje se odnose na praktičan vid Adžićeve službe, na osnovu njihove analize moguće je utvrditi obilježja službe vanjskoga vikara u onodobnim konkretnim povijesnim okolnostima, ali se osim ovoga općega vida jasno ocrtavaju i kvalitete samoga Stjepana Adžića kao crkvenoga službenika, vanjskoga vikara i župnika, koji se pokazao nadasve temeljitim i revnim u obavljanju svojih dužnosti. Također, ovi dokumenti sadrže bogatstvo podataka koji pružaju uvid u crkveni život iznutra, gdje se kroz komunikaciju viših lokalnih crkvenih vlasti prema nižim razinama jasno ocrtavaju potrebe i namjere vezane uz praktičnu organizaciju crkve na terenu. U tom su smislu osobito vrijedni oni slučajevi u kojima se razmatraju propusti župnika, župnih upravitelja i pomoćnika jer govore upravo o onom svećeničkom kadru koji je svakodnevno bio u dodiru s vjernicima i najneposrednije oblikovao njihovu pobožnost te ne čudi napor koji se ulagao kako bi ih se discipliniralo i oblikovalo prema liku župnika kakvoga je zahtijevala Crkva. Spisi također omogućavaju uvid u vjersku praksu, oblike narodne pobožnosti i vjersku svakodnevicu, ne ograničavajući se samo na liturgijska i pastoralna pitanja, nego dajući i informacije o životu naroda u širem smislu. Naposljetku, okružnice i dopisi su vrlo vrijedan izvor za razumijevanje vjerske politike kakvu je provodio habsburški dvor jer mnogi od ovih dokumenata kao osnovu imaju neku od odluka ili naredbi Kraljevskoga Veličanstva u kojima se jasno uočavaju ideje prosvijećenoga apsolutizma i njegovih težnji za racionalizacijom svih područja života, pa tako i vjerskoga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest