Pregled bibliografske jedinice broj: 87156
Utjecaj načina izapiranja na svojstva magnezijeva oksida dobivenog iz morske vode
Utjecaj načina izapiranja na svojstva magnezijeva oksida dobivenog iz morske vode // Sažetci / Zrnčević, Stanka ; Zrnčić, Hrvoje (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko društvo, 2003. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 87156 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj načina izapiranja na svojstva magnezijeva oksida dobivenog iz morske vode
(The effect of the rinsing method on the properties of magnesium oxide obtained from seawater)
Autori
Martinac, Vanja ; Labor, Miroslav ; Petric, Nedjeljka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažetci
/ Zrnčević, Stanka ; Zrnčić, Hrvoje - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko društvo, 2003
Skup
XVIII.Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2003. - 19.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
magnezijev oksid iz morske vode; nestehiometrijsko taloženje; način izapiranja; udjel B_2O_3
(magnesium oxide from seawater; substoichiometrical precipitation; rinsing method; B_2O_3 content)
Sažetak
Ispitivan je utjecaj načina izapiranja taloga magnezijeva hidroksida dobivenog iz morske vode nestehiometrijskim načinom taloženja s ciljem da se sadržaj bora (B_2O_3) u konačnom proizvodu, tj. kalciniranom magnezijevom oksidu, smanji na najmanju moguću mjeru. Dodatak dolomitnog vapna, kao taložnog reagensa, iznosio je 80 posto od stehiometrijski potrebne količine. Sredstvo za izapiranje je destilirana voda pH vrijednosti 6.26 i zalužena destilirana voda pH vrijednosti 12.50. Bor se u morskoj vodi (4.6 mg/dm3) nalazi u obliku nedisocirane ortoboratne kiseline (H3BO3), a djelomično i u obliku boratnih iona (prvenstveno H2BO3-, a u znatno manjoj mjeri HBO32- i BO33-) te se tijekom reakcijskog taloženja adsorbira na talog magnezijeva hidroksida uzrokujući onečišćenje konačnog proizvoda, tj. magnezijeva oksida s B2O3. Sadržaj B2O3 negativno utječe na kvalitet vatrostalnog materijala proizvedenog na osnovi sinteriranog magnezijeva oksida dobivenog iz morske vode budući da na visokim temperaturama mehanička otpornost i modul elastičnosti takvih vatrostalnih materijala značajno opada s porastom B2O3. Rezultati ispitivanja ukazuju da se kombiniranim načinom izapiranja taloga magnezijeva hidroksida navedenim sredstvima za izapiranje (izapiranje dekantacijom obavljeno 4 puta destiliranom vodom i 1 put zaluženom destiliranom vodom) udjel B2O3 u uzorcima MgO(80 postotno taloženje) iznosi 0.1886 masenih postotaka što je za cca 30 posto manje u odnosu na sadržaj B2O3 u uzorcima pripravljenimbez jednokratnog izapiranja magnezijeva hidroksida zaluženom destiliranom vodom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo