Pregled bibliografske jedinice broj: 87152
Priobalne šume u turizmu Hrvatske
Priobalne šume u turizmu Hrvatske // Zbornik radova. Međunarodno znanstveno stručno savjetovanje vatrozaštita, protuprovala i videonadzor. / Miščević Ljubomir (ur.).
Zagreb: ESN – ; Europska stručna naklada, 2001. str. 1-14 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 87152 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priobalne šume u turizmu Hrvatske
(Coastal forests in Croatian tourism)
Autori
Horak, Siniša ; Marušić, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova. Međunarodno znanstveno stručno savjetovanje vatrozaštita, protuprovala i videonadzor.
/ Miščević Ljubomir - Zagreb : ESN &#8211 ; Europska stručna naklada, 2001, 1-14
Skup
Vatrozaštira, protuprovala i videonadzor. Međunarodno znanstveno stručno savjetovanje s izložbom
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 22.03.2001. - 24.03.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Priobalne šume; ambijentalna vrijednost šuma; cijena smještaja
(Coastal forests; forest’ s ambiental value; price of accommodations)
Sažetak
Zbog mnogobrojnih požara u kojima svake godine izgore velike površine šuma, mediteranske šume predstavljaju jedan od najugroženijih faktora primorskog krajolika Hrvatske. Za očuvanje i obnovu tih šuma treba osigurati značajna financijska sredstva te je stoga nužno znati i njihovu stvarnu vrijednost kako bi se u odnos mogli staviti troškovi i koristi od takvih aktivnosti. Budući da priobalne šume u Hrvatskoj uglavnom nisu interesantne drvnoj industriji, zbog vrste drveća koje prevladavaju na tom području, ovdje se ukratko prezentira istraživanje koje je imalo za cilj utvrditi ambijentalnu vrijednost priobalnih šuma, koja se najvećim dijelom valorizira kroz turizam. U istraživanju su primjenjene metode vrednovanja javnog dobraa koje su pokazale (1)mediteranske su šume sastavni dio turističkog proizvoda priobalnih destinacija ; (2) u percepcijama turista predstavljaju jedan od tri najznačajnija elementa imagea hrvatske obale i otoka ; (3) turisti, i domaći i inozemni, su spremni platiti veću cijenu smještaja radi očuvanjapostojećih šuma u vizuri iz turističke destinacije ; (4) prosječni iznos koji su turisti sspremni platitiviše za dnevne troškove smještaja, kad bi se taj novac iskoristio za očuvanje šuma u vizuri izturističke destinacije, kreće se, ovisno o nacionalnosti turista, u rasponu od oko 2 do 8 DEM (prema tekućem tečaju iz 1995).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za turizam, Zagreb