Pregled bibliografske jedinice broj: 8704
Kakvoća brtvljenja građe za retrogradno punjenje korijenskih kanala
Kakvoća brtvljenja građe za retrogradno punjenje korijenskih kanala // Acta Stomatologica Croatica / Knežević, Goran (ur.).
Zagreb: Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko stomatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, 1997. str. 332-332 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 8704 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kakvoća brtvljenja građe za retrogradno punjenje korijenskih kanala
(Sealing ability of the root canal retrograde filling materials)
Autori
Miletić, Ivana ; Anić, Ivica ; Maršan, Teuta ; Karlović, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica
/ Knežević, Goran - Zagreb : Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko stomatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, 1997, 332-332
Skup
Drugi hrvatski endodontski simpozij s međunarodnium sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.09.1997. - 27.09.1997
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Apikalno brtvljenje; amalgam; Super EBA; IRM
(Apical sealin ability; amalgam; Super EBA; IRM)
Sažetak
Svrha rada bila je ispitati kakvoću retrogradnog brtvljenja građe: amalgama, Super EBA-a i IRM-a. Korijenski kanali trideset jednokorijenskih zuba instrumentirani su konvencionalnom step-back tehnikom. NAkon ispiranja i sušenja kanali su napunjeni gutaperka štapićime i Diaketom tehnikom hladne lateralne kondenzacije. Nakon sedam dana u fiziološkoj otopini na 37 C, apeksni vrškovi korijenova resecirani su pod kutem od 20 stupnjeva. Retrogradni kaviteti prosječne dubine¸2 mm i promjera 1, 5 mm izvrtani su čeličnim fisurnim svrdlom. Zubi su podijeljeni u tri skupine, a retrogradni kaviteti su potom napunjeni jednim od navedenih materijala. Nakon sedmodnevnog stvrdnjavanja u fiziološkoj otopini na 37 stupnjeva C, zubi su uronjeni u tintu na narednih sedam dana. NAkon toga su isptrani i podvrgnuti procesu bistrenja uranjanjem u 5% HNO3 kroz 24 sata, dehidracijum u ranjanjem u uzlazne koncentracije alkohole. nakon toga uzorci su uronjeni u otopinu metilsalicilata od koje su za dva sata postali prozirni. Kvantitativni prodor boje očitan je trodimenzionalno elektronskim povečalom. Kod amalgama prosječna dubina prodora boje zahvaćala je 2/3 dubine retrogradnog kaviteta dok je kod Super EBA i IRM zahvaćala svega 1/3 dubine. Građa Super EBA i IRM primjereniji su za punjenje retrogradnih kaviteta u uspotredbi s amalgamom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina